БНБ: След влизането ни в еврозоната ще са необходими 25 тира евробанкноти и 181 тира евромонети
Евробанкнотите и монетите ще се съхраняват в поделения в София, Плевен, Варна, Пловдив и Бургас
Заедно те имат активи от 1,8 трилиона долара
Повече от дузина технологични милиардери в списъка на Forbes 400 са продали акции на стойност над 15 милиарда долара досега тази година. Един от тях е получил повече от половината от тази сума. Ето кой продаде най-много, по данни на Forbes.
През ноември миналата година основателят на Amazon Джеф Безос обяви преместване от Вашингтон в слънчева, благоприятна за данъци Флорида. Той закупи три имота на стойност 234 милиона долара в Маями, в район, известен като "бункера на милиардерите". По това време Безос каза, че се мести, за да бъде по-близо до семейството си и централата на своята космическа компания Blue Origin.
Това беше последвано от продажба на акции. Между февруари и юли Безос продаде акции на Amazon на стойност над 8 милиарда долара. Преди това той не е продал нито една акция от 2021 г. Важно е да се отбележи, че новият данък върху капиталовата печалба на щата Вашингтон, който включва продажбите на акции, влезе в сила през януари 2022 г., докато Флорида няма такъв данък.
Те увеличиха богатството с 350 милиарда
Безос не е единственият, който се занимава с продажби. Като група технологичните милиардери в списъка на Forbes 400, който класира най-богатите хора в Америка, са по-богати от всякога. Заедно те имат активи от 1,8 трилиона долара. Това е с 350 милиарда долара повече от миналата година, въпреки продажбите. С оптимизма на обществения пазар, подхранван до голяма степен от шума върху изкуствения интелект, на най-високото си ниво за всички времена и стойността на много големи технологични компании по-висока от всякога, много милиардери продават големи количества акции през последните месеци. Вероятно използва високи оценки.
Forbes анализира продажбите на акции на всички 24 технологични милиардери в списъка на Forbes 400. От тях се изисква да отчитат продажбите на акции, защото заемат ръководна позиция, място в борда на директорите или голям процент собственост в компании. Общо те са продали акции на стойност 15 милиарда долара от 1 януари до 1 септември тази година, когато пресметнахме нетната стойност на Forbes 400. Седемнадесет от тези милиардери продадоха акции на стойност поне 100 милиона долара всеки.
Подходящия момент за продажба
Почти всички продажби са извършени чрез планове за търговия, подадени в Комисията за ценни книжа и борси месеци предварително. Това беше направено съгласно правило, предназначено да защити срещу обвинения в търговия с вътрешна информация. Но продажбите на акции на милиардерите често са съобразени с по-широки макроикономически тенденции, тъй като условията на плановете за търговия - включително колко често, колко и кога да се продават акции - зависят най-вече от самия милиардер .
Ето топ 5 от 400-те технологични милиардери, класирани от Forbes, които са продали най-много акции от 1 януари до 1 септември 2024 г.:
1. Джеф Безос
Състояние: 197 милиарда долара | Източник на богатство: Amazon | Продадени акции: 8,2 милиарда долара в акции на Amazon
2. Майкъл Дел
Състояние: 107.3 милиарда долара | Източник на богатство: Dell Technologies | Продадени акции: 2,1 милиарда долара в акции на Dell
3. Марк Зукърбърг
Състояние: 181 милиарда долара | Източник на богатство: Меtа | Продадени акции: 940 милиона долара в акции на Meta
4. Дженсън Хуанг
Състояние: 104 милиарда долара| Източник на богатство: Nvidia | Продадени акции: 590 милиона долара в акции на Nvidia
5. Марк Бениоф
Нетно състояние: 10,8 милиарда долара | Източник на богатство: Salesforce | Продадени акции: 540 милиона долара в акции на Salesforce
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Евробанкнотите и монетите ще се съхраняват в поделения в София, Плевен, Варна, Пловдив и Бургас
Джо Байдън е дал зелена светлина за използването на произведеното в САЩ оръжие в Русия. Как ще се отрази то на войната?
Каузата беше подкрепена от 120 отбора - представители на различни организации и компании, както и от стотици индивидуални участници