САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Пол Александър, който прекара по-голямата част от живота си в машината, почина на 78 години
Един ден през юли, в тихо предградие на Далас, шестгодишно момче на име Пол Александър си играе навън под летния дъжд. Той не се чувства добре - вратът го боли, главата му пулсира. Решава да се прибере. Оставя калните си обувки на двора, влиза бос в кухнята, оставяйки вратата да се хлопне зад гърба му. Когато майка му вдига поглед към лицето му, ахва. Кара го да си легне.
Пол прекара първия ден в леглото на родителите си, попълвайки книжки за оцветяване. Но дори когато температурата му се повишава и в крайниците му се появяват ужасни болки, семейният лекар съветва родителите му да не го водят в болница. Според него детето има полиомиелит, но в болницата има твърде много пациенти и го оставя у дома.
През следващите няколко дни състоянието на момчето се влошава. Пет дни след като влиза в кухнята бос, Пол вече не може да държи пастел, да говори, да преглъща или да кашля. Родителите му го откарват по спешност в болницата в Паркланд. Въпреки че персоналът е добре обучен и има специално отделение за полиомиелит, болницата е претоварена. Навсякъде има болни деца, а няма свободни лекари.
Когато най-накрая момчето е прегледано от лекар, на майка му било казано, че няма какво да се направи за него. Пол е оставен на количка в коридора, едва дишащ. Детето е на секудни от смъртта, когато друг лекар решава да го прегледа отново. Той го вдига, изтичва с него до операционната зала и извършwa спешна трахеотомия, за да изсмучe конгестията ot белите му дробове, която парализираното му тяло не може да измести.
Три дни по-късно Пол се събужда. Тялото му е затворено в машина, която издава хриптящи звуци. Той не може да мръдне. Не може да говори. Не може да се изкашля. Не вижда през замъглените прозорци. Единствената му мисъл тогава е, че е мъртъв.
Когато махат огражденията около него, всичко, което може да види, са главите на други деца и телата им, затворени в метални кутии, медицински сестри в колосани бели униформи. „Докъдето можете да видите, редове и редици железни машини. Пълно с деца“, казва Пол.
Следващите 18 месеца са мъчение. Въпреки че не може да говори заради трахеотомията, той чува плача на други деца от болка. Налага му се да лежи с часове в собствените си отпадъци, защото не може да каже на персонала, че трябва да бъде почистен. Родителите му го посещават почти всеки ден, но съществуването му е безмилостно скучно. Той и другите деца се опитат да общуват, правейки физиономии едно на друго, но Пол казва: „Всеки път, когато намерех приятели, те умираха.“
Пол се възстановява от първоначалната инфекция, но полиомиелитът го оставя почти напълно парализиран от врата надолу. Всеки ден лекарите чакат Пол да си отиде, но той успява да живее с "железния дроб" до 78-годишна възраст.
Как работи машината?
"Железният бял дроб" е вид вентилатор с отрицателно налягане, механичен респиратор, който обхваща по-голямата част от тялото на човек и променя въздушното налягане в затвореното пространство, за да стимулира дишането. Апаратът подпомага дишането, когато мускулният контрол е изгубен или нуждата от дишане надвишава физическата способност на човека. Необходимостта от това лечение може да е резултат от заболявания, включително полиомиелит и ботулизъм и някои отрови (например барбитурати, тубокурарин).
Използването на "железни бели дробове" е до голяма степен остаряло в съвременната медицина, тъй като са разработени по-модерни дихателни терапии и поради изкореняването на полиомиелита в по-голямата част от света. През 2020 г. обаче пандемията от COVID-19 съживи известен интерес към устройството като евтин, лесен за произвеждане заместител на вентилаторите за пациенти, потенциално нуждаещи се от временно изкуствено дишане.
"Железният бял дроб" е голям хоризонтален цилиндър, предназначен да стимулира дишането при пациенти, които са загубили контрол върху дихателните си мускули. Главата на пациента е изложена извън цилиндъра, докато тялото е запечатано вътре. Въздушното налягане вътре в цилиндъра се променя, за да се улесни вдишването и издишването. Устройства като респираторите Drinker, Emerson и Both са примери за железни бели дробове, които могат да се задвижват ръчно или механично. Има и по-малки версии, които обхващат само торса на пациента. Дишането при хората се осъществява чрез отрицателно налягане, при което гръдният кош се разширява и диафрагмата се свива, което кара въздуха да влиза и излиза от белите дробове.
Концепцията за външна вентилация с отрицателно налягане е въведена от Джон Майоу през 1670 г. Първото широко използвано устройство е "железният бял дроб", разработен от Филип Дринкър и Луис Шоу през 1928 г. Първоначално използван за лечение на отравяне с въглищен газ, "железният бял дроб" придобива слава като уред за лечение на дихателна недостатъчност, причинена от полиомиелит в средата на XX век.
Джон Хейвън Емерсън представя подобрена и по-достъпна версия през 1931 г. Респираторът Both, по-евтина и по-лека алтернатива на модела Drinker, е изобретен в Австралия през 1937 г. Британският филантроп Уилям Морис финансира производството на респираторите Both–Nuffield, като ги дарява до болници в цяла Великобритания и Британската империя. По време на епидемиите от полиомиелит през 40-те и 50-те години на миналия век железни бели дробове изпълват болничните отделения, помагайки на пациенти с парализирани диафрагми при тяхното възстановяване.
Програмите за ваксиниране срещу полиомиелит и разработването на модерни уреди почти изкорениха използването на "железни бели дробове" в развития свят. Вентилационните системи с положително налягане, които издухват въздух в белите дробове на пациента чрез интубация, са станали по-често срещани от системите с отрицателно налягане като железните бели дробове. Въпреки това вентилацията с отрицателно налягане е по-подобна на нормалното физиологично дишане и може да бъде за предпочитане в редки случаи. Към 2008 г. около 30 пациенти в САЩ все още използваха железни дробове.
Пол Александър, който прекара повече от живота си в машината, почина на 78 години.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците
Дизайнът се основава на руска междуконтинентална балистична ракета