Логическите задачи, които хората могат да решават, но компютрите не

Можете ли да разгадаете задачите, които AI не успя?

 

AI извършва невероятни операции върху милиарди редове текст, справяйки се с проблеми, които хората не могат да мечтаят да разрешат – но вероятно все още можете да ги победите с главоблъсканици.

В залите на Vrije Universiteit в Амстердам асистент Филип Илиевски си играе с изкуствения интелект. Използвайки някои от най-напредналите и сюрреалистични технологии на човечеството, Илиевски моли AI да разреши гатанки и логически задача. Изводът, до който стига, е че някои главоблъсканици могат да затруднят изкуствения интелект. В момента AI има обща липса на основа в света, което прави този вид елементарно, гъвкаво разсъждение трудно.

По днни на BBC, някои експерти смятат, че сравняването на начина, по който AI и човешките същества се справят със сложни задачи, може да помогне да отключим тайните на собствения ни ум.

 

Разгадай ми това 

Нека започнем с въпрос, който е толкова лесен за решаване, че не се квалифицира като гатанка по човешки стандарти. Проучване от 2023г.. изисква изкуствен интелект да се справи с поредица от логически предизвикателства. Ето един пример:

Въпросът не е трик. Отговорът е: "Да". Но GPT-4, най-модерният модел на OpenAI по онова време, не го намира за толкова лесно.

„Въз основа на предоставената информация е невъзможно да се каже окончателно дали Мейбъл е била жива по обяд“, казва AI на изследователя.

Въпросът на Мейбъл изисква логика, която се занимава с изтичането на времето. AI може да няма проблем да ви каже, че обяд идва между 9 сутринта и 19 часа, но разбирането на последиците от този факт е по-сложно.

 

Нашият експеримент 

Проверихме какви отговри ще даде най-новата версия на ChaGPT на едни от добре познатите главоблъсканици. Ето и какви резултати получихме: 

"Български град, на който първата сричка е име на музикална нота,втората сричка е име на известен композитор, а третата на Египетски Бог." Отговорът е: СИ-ЛИСТ-РА. 

Отговорът, който даде ChatGPT бе Пловдив, което не е вярно. Той се опитва да доближи сричките на града Пловдив максимално близо до условието на задачата, но така и не успява да отговори правилно.  

 

Втрата главоблъсканица също затрудни технологията: 

"Докато се разхожда в гората, едно момче се натъква на изоставена хижа. След като решава да влезе в нея, вратата се затваря и то остава затворено. Мястото е тъмно и няма електричество. Момчето чува глас, който му казва, че може да се спаси, след като излезе през една от трите врати.

Зад първата врата има хиляди отровни змии, които ще го ухапят и то ще умре.
Зад втората врата има електрически стол и палач, който ще го убие.
Зад третата врата има лъв, който не е ял от доста време.

През коя врата трябва да влезе момчето, за да се спаси?", Отговорът е: Вратата с електрическия стол – вътре няма електричество, така че палачът няма да може да направи нищо.

Отговорът, който дава ChatGPT обаче е доста по-различен. Той казва, че момчето трябва да избере третата врата с лъва. Обяснението, което дава ChatGPT е логично, но е изпуснало едно от важните неща, които ни казват в загадката, а именно, че няма електричество. Никъде не е упоменано колко време лъвът е бил гладен.

Изкуственият интелект се справя много по-добр със задачите, които изискват смятане като например тази: 

"Една възрастна дама има три кокошки, които снасят 3 яйца за 3 дни.Тя обаче иска кокошките й да снасят още яйца и затова си купува 12 нови кокошки. Колко яйца ще събере старата дама за 15 дни?". 

Или логически задачи и гатанки, които са доста добре познати и самият алгоритам вече е научен да ги разпознава. Към този момент обаче технологята не може да измести логиката на ума. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст