За да бъде най-голямата работна сила, Индия трябва да намира работа на 1 млн. души месечно

Индия изпревари Китай и стана най-населената нация в света с повече от 1,43 милиарда души

 

По последни данни на Организацията на обединените нации (ООН) Индия изпревари Китай и стана най-населената нация в света с повече от 1,43 милиарда души. Това има и големи последици, които се отразяват на работната сила в света, защото по-големият брой население би трябвало да направи страната най-големият работодател в света.

До 2030 г. Индия ще бъде дом на 1 милиард възрастни в трудоспособна възраст, според оценка на консултантската фирма EY, което означава, че приблизително една четвърт от нарастващата работна сила в света през следващото десетилетие ще идва от Индия. Този растеж предвещава и потенциален ръст на компаниите, които искат да развиват бизнес в Индия.

Вече много от най-големите компании в света, включително Amazon и Apple, са разработили големи технологични и изследователски центрове в Индия, за да се възползват от огромния набор от технологични таланти в страната. Въпреки това, от гледна точка на икономиката на Индия, ситуацията е предизвикателна, тъй като в момента няма достатъчно работни места, които да поемат цялото население в трудоспособна възраст.

С други думи, трябва да се положат много усилия, преди Индия да може да реализира пълния потенциал на своята работна сила от над 1 милиард души.

Снимка: Reuters

От една страна, икономиката на страната нарсатва със 7,8% през фискалната 2023–24 г. — изпреварвайки средния растеж от 3,4% за страните от Г-20 и с 4,1% всички нововъзникващи пазари. Но от друга страна, Индия е в криза на заетостта: в страна с най-голямата и най-млада работна сила в света страда от липса на малко добри работни места, казва Harward Business Review.

 

Това става ясно от някои отрезвяващи статистики. По-малко от половината от 950-милионното население в трудоспособна възраст е действително заето, в сравнение със 70% в други нововъзникващи пазари, казва Шефали Ананд, базиран в Ню Делхи журналист на свободна практика и бивш кореспондент на The Wall Street Journal.

Според някои анализатори, за да смогне на ръста на населението си, Индия трябва да добавя по 1 милион работници месечно до 2030 г., за да балансира липсата на работна ръка. 

Снимка: Reuters

Колкото и мрачна да е тази статистика, реалността е по-лоша. Според Периодичното проучване на работната сила около половината от всички тези работници са самостоятелно заети, категория, която включва „неплатени помощници в семейни фирми “, които включват семейството и приятелите, които помагат без компенсация.

Само 32,7% от жените в трудоспособна възраст са участвали в работната сила през 2023 г. Освен това, проучване на 388 000 завършили колеж от фирмата за образователни услуги Wheelbox установи, че само 51,25% са „работоспособни“, съответно образователен ценз.

Много млади работници

За разлика от Китай, САЩ и няколко други богати нации, където населението застарява, населението на Индия е много младо – със средна възраст около 29 г. За сравнение, средната възраст в Китай и САЩ е около 38, а застаряващото население вече причинява недостиг на работници в някои отрасли. Очаква се населението на Индия да расте през следващите няколко десетилетия, докато населението на Китай да намалява, според ООН.

Снимка: Reuters

За Индия това е шанс да се възползва от това, което анализаторите наричат ​​„демографски дивидент“, което се случва, когато икономиката расте с по-бързи темпове, тъй като има повече хора в трудоспособна възраст, отколкото зависими ( малки деца и възрастни хора). Такъв дивидент даде тласък на бързия икономически растеж на Китай и направи Южна Корея от бедна нация в една от най-богатите в света.

Мнозина не търсят работа

Едно голямо препятствие по пътя на Индия да се възползва от населението в трудоспособна възраст е, че много хора не са част от работната сила. Само около половината от хората, които са достатъчно възрастни, за да работят, работят или активно търсят работа, мярка, известна като процент на участие в работната сила. Средният глобален процент на участие в работната сила е 65%, докато този в Китай е 76%, според данни на Световната банка.

Когато хората не търсят работа, те не се показват в броя на безработните. Според анализаторите една от причините за ниското участие на работната сила в Индия е липсата на работа. Индия трябва да създаде около 9 милиона неселскостопански работни места годишно до 2030 г., за да постигне своя потенциал за растеж, изчислява консултантската фирма McKinsey & Company. Но анализаторите казват, че реалният брой на създадените нови работни места е много по-малък. Около 2,9 милиона неселскостопански работни места са създавани годишно между 2013 г. и 2019 г., каза Мехротра.

Снимка: Reuters

Правителството наскоро предприе няколко стъпки за справяне с проблема, като предлага стимули за изграждане на нови производствени предприятия, които според него имат потенциала да генерират 6 милиона нови работни места извън земеделието.

 

Жените стоят навън

Друга причина за ниското участие на работната сила в Индия е липсата на работещи жени, които съставляват половината от населението в трудоспособна възраст на страната, според World Fact Book. Но само 25% от жените в трудоспособна възраст се присъединяват към работната сила, според данни на Световната банка. За сравнение участието на жените в работната сила в САЩ е 67%, а в Китай е почти 71%.

Процентът на жените в индийската работна сила намалява от 2005 г. насам, което се дължи основно на обществените норми, според които жените не работят, особено след като имат деца. Но едно скорошно проучване установи също, че има и други причини.

„Участието на жените намалява поради липсата на постоянна платена заетост“, установи проучване на преподаватели в университета Ашока, разположен в региона на националната столица на Индия. Когато работните места в икономиката като цяло намаляват, жените са склонни да бъдат изтласкани първи, според проучването.

Преобладаване на неорганизираната работа

От съществуващата работна сила в Индия от 524 милиона души, приблизително 85% са в „неорганизирания сектор“, който се определя като липса на официални трудови договори, социални осигуровки или здравни обезщетения, които организациите обикновено предоставят на служителите. По-голямата част от тази неорганизирана работа е в селското стопанство и свързаните с него дейности, които носят оскъдни доходи и са обект на различни метеорологични условия.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст