Това дали харесвате или не люти храни може да е изцяло в главата ви

Свят

Ново проучване дава интересна информация

 

Дали един човек харесва или не люта храна, може да зависи от самото тяло на човека, сочи ново проучване.

В проучването, публикувано в списание PLOS Biology, китайски изследователи са сканирали мозъците на 24 души, които харесват пикантни храни, и 22, които не ги харесват, съобщава CNN.

По време на изобразяването на мозъка всеки човек получи 30 струи лек и силно интензивен лют сос, последван от вода, докато му бяха показани две сини чушки. Чушките не дадоха на участниците представа за пикантността на лютия сос.

След това тестът се повтаря със същите люти сосове. Този път обаче на участниците бяха показани две червени чушки, когато най-лютият сос беше впръскан в устата им, една червена и една синя чушка, когато беше приложен по-мекият сос, и две сини чушки, когато беше осигурена вода.

Части от мозъка, свързани с удоволствието, светват при хора, които казват, че обичат люти и пикантни храни - в много случаи колкото по-люта е подправката, толкова по-интензивно е удоволствието.

 

Не е така за мозъците на тези, които не харесват подправките - центровете им за болка светват, когато лютият сос е приложен и в двата опита. Въпреки това, усещането за болка се е увеличило драстично във втория опит, когато участникът е знаел, че ще получи най-лютия сос.

„Бях изненадан от това колко силно негативните очаквания засилиха реакцията на мозъка към болка, въпреки че стимулът беше същият“, каза водещият автор И Луо, изследовател в училището по психология и когнитивна наука в Източнокитайския нормален университет в Шанхай.

„Това подчертава как нашето очакване за дискомфорт може значително да засили усещането за болка“, каза Луо в изявление.

Има и други причини - като например генетиката - защо можем да предпочитаме един вид храна пред друг. Вземете килантро: Хората с определен ген казват, че килантрото има вкус на сапун, докато други се наслаждават на вкуса.

Ако искате да промените мнението си и за подправките, ето някои предложения:

Преформулирайте негативните асоциации: Ако не харесвате пикантната храна, опитайте се да подходите към нея с любопитство, а не с отвращение. Тази промяна в начина на мислене може да промени вашето възприятие и опит.

Експериментирайте с различни подправки: Фокусирайте се върху пълното сетивно изживяване. Забележете вкусовете, текстурите и топлинните усещания на различните подправки без преценка.

Използвайте визуални знаци внимателно: Обърнете внимание на това как визуалните знаци към дадена храна, като описания на менюто или представяне на храна, влияят на вашите очаквания. Използвайте това съзнание, за да управлявате очакването си за пикантното изживяване.

Комбинирайте внимателно пикантните храни: Помислете за балансиране на пикантните вкусове с охлаждащи елементи, като парче сирене или хляб. Отначало хапвайте малко.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст