Тази държава дава награда от 52 800 eвро, на всеки, който успее да почисти езерата ѝ

На дъното на езерата лежат военни боеприпаси

 

Езерата Люцерн, Тун или Ньошател са някои от най-красивите места, които може да посетите, когато пристигнете в Швейцария. Туристите се наслаждават на красивата природа невероятната гледка, която се разкрива пред тях, но малцина знаят какво се крие на дъното на тези три езера.

Идея за милиони

Години наред швейцарските военни използват езерата като депа за стари боеприпаси, вярвайки, че там ще бъдат на безопасно място, съобщава BBC.

Само в езерото Люцерн има приблизително 3300 тона боеприпаси и 4500 тона във водите на Нюшател, които швейцарските военновъздушни сили са използвали за бомбардировки до 2021 г. Някои боеприпаси са на дълбочина от 150 до 220 метра, но други в езерото Нюшател са само на шест или седем метра под повърхността.

Сега швейцарското министерство на отбраната предлага 50 000 швейцарски франка (52 800 евро) парична награда за най-добрата идея, която може да изчисти езерата. Трите най-добри идеи за безопасно и екологично решение за извличане на боеприпасите ще си поделят наградата, но операцията по спасяването се очаква да струва милиарди.

 

Бомби под водата 

Фактът, че толкова много муниции са били изхвърлени в езерата е известен от десетилетия. Въпреки това швейцарците чак сега са започнали да се замислят за безопасността си.

Пенсионираният швейцарски геолог Маркос Бусер, който съветва правителството по тази тема, написа изследователска статия преди десет години, предупреждавайки за опасностите от сметищата. По негови думи има съществуващи два риска. Първо има риск от експлозия, въпреки че са под вода, защото в много случаи армията не е премахнала предпазителите, преди да изхвърли боеприпасите. Втората опасност се крие в замърсяването на водата и почвата. Има реален шанс силно токсичен тротил да замърси езерната вода.

Швейцарското правителство признава, че фактори, включващи лошата видимост и тежестта на боеприпасите, представляват големи предизвикателства. Оценка на възможните техники за възстановяване през 2005 г. показа, че всички предложени решения за изваждане на боеприпасите представляват сериозни рискове за чувствителните екосистеми на езерата.

Трудната задача

Задачата за премахване на боеприпаси от езерата в Швейцария се очаква да бъде сложна и да продължи изключително дълго време. Но първо някой трябва да измисли работещ план. Търсенето на решения продължава. След призива на швейцарското министерство на отбраната обществеността може да изпраща идеите си до февруари следващата година, когато те ще бъдат анонимно оценени от група експерти.

Тримата победители ще бъдат обявени следващия април.

История на невнимание

Това не е първият път, в който швейцарците се отнасят с невнимание към опасните боеприпаси. Алпийското село Митолц претърпява масивна експлозия през 1947 г., когато експлодират 3000 тона боеприпаси, съхранявани от армията в планината над селото.

Девет души са убити, а селото е унищожено. Взривът дори е бил чут на 160 километра в Цюрих. Преди три години военните разкриха, че 3500 тона неексплодирали боеприпаси, които все още са заровени в планината, в крайна сметка не са безопасни, и казаха, че ще бъдат премахнати.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст