Унгарската MOL иска да купи рафинерията на "ЛУКойл" в Бургас
Новината съобщи унгарският премиер Виктор Орбан
Какво представляват те?
Транспортната инфраструктура бележи огромен скок в момента и железопътната индустрия не прави изключение.
В момента Китай разработва "плаващи влакове" – да, правилно прочетохте, а целта е още по-бързо пътуване, пише Time out.
Влаковете Hyperloop, които буквално летят във въздуха в тръбни конструкции, в момента се тестват, като текущият рекорд за скорост е 623 км/ч.
Ръководителите на проекта обаче казват, че влакът има капацитета да достигне удивително бързи 999 км/ч (което би било по-бързо от търговски самолет) и в бъдеще може би дори да преодолее звуковата бариера.
Но как работят тези невероятни неща? Влаковете Hyperloop (новият модел на Китай се нарича T-flight) използват нещо, наречено магнитна левитация, която повдига вагоните над коловоза, елиминирайки колелата и намалявайки триенето.
Влаковете се движат през нисковакуумни тръби с ниско въздушно налягане и това им помага да постигнат такива скорости. Най-бързият в момента в експлоатация е Shanghai maglev, но Япония се надява да пусне серията L0 през 2025 г.
Що се отнася до T-flight, може да се наложи да изчакаме още 10 години за него, но вече се смята за успешен от някои.
Андрес де Леон, главен изпълнителен директор на базираната в САЩ компания HyperloopTT, каза пред новинарския уебсайт IFLScience, че „успехът на Китай е ясна демонстрация, че технологията Hyperloop не е далечна мечта, а бързо развиваща се реалност.“
Влакът Hyperloop не е без противоречия – тръбите, необходими за преминаването на влаковете, изискват напълно нова инфраструктура и, както може би се досещате, това струва доста пари.
Влаковете също няма да бъдат успокояващо, живописно изживяване, като се има предвид, че ще бъдете затворени във високоскоростна тръба.
Новината съобщи унгарският премиер Виктор Орбан
Сигналът идва от Сдружение „За достъпна и качествена храна“
Облекчаването на лихвените проценти е обусловено от намаляващата инфлация