Обясняваме въпроса за трилиони долари, заради който прекъсна COP29
По-лесно е да се каже, отколкото да се направи. Какво може да се обърка?
Представителите на поколението Z не пестят парите си
Само 15% от поколението Z редовно влагат част от заплатата си в спестовна сметка, според скорошно проучване на Bank of America. И само 1 от 5-ма представители на това поколение мислят за финансите си по време на пенсионна възраст, съобщават CNBC.
Проучването събира 1097 отговора от хора на 18 и повече години и препокриваща се извадка от 1091 възрастни на възраст между 18 и 27 години. Gen Z обикновено се определя като тези, родени между 1997 и 2012 г. Добрата новина: поколението Z все още е под 30 години и има достатъчно време да пести пари и да развие интелигентни финансови навици.
Но това не е процес за една нощ, казва Дъглас Бонепарт, сертифициран финансов плановик и основател на Bone Fide Wealth . Той призовава младите възрастни да игнорират всеки натиск от социалните медии или хората около тях и да направят най-доброто за живота си.
Всъщност младостта на поколението Z е още една причина да започнат да спестяват сега, казва Уини Сън, съосновател на Sun Group Wealth Partners .
„Когато си по-млад, има два начина за изграждане на богатство. Винаги казвам, че или вече имате богатство, тогава просто ставате по-богати и това е страхотно. Или второто е, че имате много време. А за GenZ определено има много време. Дори ако спестявате и инвестирате малки части сега, това ще допринесе и ще се комбинира с много значителни спестявания в бъдеще.“
Ето три стъпки, за да започнете да изграждате своите краткосрочни и дългосрочни спестявания:
1. Управлявайте месечните си приходи
Не е задължително да има универсален подход за спестяване, но можете да започнете да мислите как да станете финансово дисциплинирани, като наблюдавате цената на вашите разходи и парите, които са ви останали.
Да кажем, че ви остават 500 долара, след като покриете всичките си разходи за месеца. Помислете как да управлявате тези пари, вместо да ги харчите, казва Бонепарт. Това не е сложна практика, но помага да тренирате мозъка си да направи крачка назад и да помисли за вашите цели и бъдеще.
2. Спестете достатъчно за „черни дни“
Дори ако все още не сте изградили тази финансова дисциплина, трябва поне да спестявате за всякакви най-лоши сценарии, като загуба на работа. Това може да изглежда като заделяне на достатъчно, за да покрие три до шест месеца от разходите ви за живот, казва Бонепарт.
По-амбициозната цел може да бъде разходи за шест до девет месеца, но така или иначе, помислете какво може да ви е необходимо, за да оцелеете, ако паричният ви поток бъде нарушен, казва той.
Например, ако внасяте 5000 долара на месец и вашите разходи струват 4000 долара, обикновено ще имате 1000 долара на месец, които можете да спестите. Добра идея е да започнете да мислите къде искате да поставите тези пари и за каква цел могат да служат тези спестявания, казва Бонепарт.
3. Оценявайте целите си
След като сте спестили достатъчно, за да живеете комфортно поне три месеца, е време да си поставите някои цели, като изплащане на дълг по студентски заем, закупуване на дом или спестяване за пенсиониране.
Оттам експертите препоръчват да разгледате следните три аспекта на вашето финансово бъдеще:
Вашите приоритети помагат да се определи кои цели са приоритнети и кои не. Като вземете предвид тези три фактора, можете да започнете да правите ефективен план за спестяване, който работи за вашия начин на живот и бъдещето, което си представяте.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
По-лесно е да се каже, отколкото да се направи. Какво може да се обърка?
Тези продукти за многократна употреба ще ви помогнат за финансовите ви цели
Компанията ще се фокусира върху съня и функционалните решения за спалня през новата година