Руската енергийна група Лукойл планира да продаде Нефтохим Бургас до края на годината

 

Като нов собственик се сочи катарско-британски консорциум

 

Руската енергийна група Лукойл планира да продаде българска рафинерия на катарско-британски консорциум Очаква се сделката да бъде сключена до края на годината в знак на намаляващото влияние на Москва върху балканските енергийни мрежи.

Компанията продава мажоритарния си дял в Лукойл Нефтохим Бургас, голяма рафинерия на брега на Черно море, се казва в писмо от групата до кабинета на руския президент Владимир Путин, с което се запозна Financial Times. Путин трябва да одобри сделката. Лукойл избра консорциум, съставен от Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон търговска къща DL Hudson като предпочитан купувач и заяви, че иска да приключи сделката преди края на годината.

Oryx отказа коментар. DL Hudson не отговори на искания за коментар. Забраната за внос на руски петрол в целия ЕС след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г. направи все по-трудно Лукойл да работи в България. Член на ЕС и НАТО, България също оказва натиск върху Лукойл да напусне. Миналата година страната удари компанията с 60-процентов данък върху печалбата в опит да изгони собствениците, се казва още в писмото.

 

България, която беше приятелски настроена към Русия преди инвазията, изпрати важни боеприпаси и оръжия до Киев и дори дизел от рафинерията Лукойл през първата част на войната. Отношенията между двете страни бяха допълнително обтегнати след обвиненията, че руснаците са се опитали да саботират български оръжейни съоръжения. Емилиян Гебрев, чиято компания Емко произвежда голяма част от българското производство на куршуми и танкови снаряди по съветски стандарт, доставяни до Киев, каза пред Financial Times миналата година, че руски диверсанти са атакували активно неговите фабрики и складове.

Руслан Стефанов, директор на Центъра за изследване на демокрацията, каза: „Това очевидно е най-големият риск за икономическата сигурност в Европа и НАТО. Ами ако EDF във Франция, Eni в Италия или BP в Обединеното кралство бяха собственост на Русия? Все още ли щяха да са необходими 1000 дни бомбардиране на Украйна, за да се действа?“

Последният кръг от кандидати за компанията включва също Socar, държавната енергийна компания на Азербайджан, KazMunayGas, държавната енергийна група на Казахстан и турската петролна група Opet, според писмото, изпратено до кабинета на Путин. Socar, KazMunayGas и Opet не отговориха на искания за коментар. 

Тагове

@

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст