Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Kралството се стреми да разнообрази икономиката си, далеч от изкопаемите горива
Саудитска Арабия прибягва до заеми, за да финансира редица амбициозни проекти, включително пустинния мегаполис Неом на стойност 500 млрд, долара, съобщава The Wall Street Journal.
Проектът на Саудитска Арабия за изграждане на супермодерен град насред пустинята звучи като Science Fiction: представете си го като огледална стена в пясъците, дълга 170 километра и широка 200 метра. Неом, както ще се казва футуристичният град, ще има стени с височина 500 метра и ще бъде 33 пъти по-голям от Ню Йорк.
Планът е той да бъде изцяло в огледала, които да отразяват слънчевите лъчи, а вътре да предлагат прохладни градини и място за девет милиона жители. Те ще се придвижват с подземна високоскоростна железница, но концепцията е за децентрализиран транспорт, т.е. нито една отсечка няма да отнема повече от 20 минути.
Необходимата на Неом енергия ще се добива 100% от възобновяеми източници.
Съгласно амбициозния проект на владетеля Мохамед бин Салман „Визия 2030“, кралството се стреми да разнообрази икономиката си, далеч от изкопаемите горива и да се превърне в глобален център за технологии и иновации.
Фондът за публични инвестиции на Саудитска Арабия осигурява финансиране за революционни „гигапроекти“ на стойност десетки милиарди долари.
Активите обаче са изчерпани до най-ниското си ниво от декември 2020 г., с около 15 милиарда долара в брой, добавя WSJ, цитиран от BusinessInsider.
За първи път от много години кралството прибягва до заемане и продажба на повече акции в държавната петролна компания Aramco.
„Разнообразието от проекти, които се опитват да направят, е умопомрачително“, коментира Тим Кълън, сътрудник в Института на арабските държави от Персийския залив във Вашингтон.
Според него до 2030 г. може да се наложи Саудитска Арабия да събере още 270 млрд. долара за Фонда за публични инвестиции. Това вероятно ще изисква допълнителни заеми, както и намаляване на чуждестранните резерви, използвани за обвързване на саудитския риал към долара.
Като част от „Визия 2030“ Саудитска Арабия отдели също 62 млрд. долара за развитието на древния град Дирия, 23,6 млрд. долара за изграждане на луксозен еко-курорт на Червено море и 5 млрд. долара за превръщането на петролна платформа в Персийския залив в туристически център.
През януари правителството на Саудитска Арабия събра 12 млрд. долара чрез продажба на облигации, съобщава Bloomberg. Според оценките продажбата на още 1% от акциите на Aramco може да събере около 20 млрд. долара.
Международният валутен фонд съобщи миналия октомври, че саудитците се нуждаят от петрол на около 86 долара за барел, за да финансират своите задължения. Според данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ глобалният бенчмарк, суровият петрол Brent, е бил 83 долара за барел миналата година, което е значително по-евтино от 101 долара през 2022 г.
Според Карън Йънг, старши сътрудник в Института за Близкия изток, някои от проектите от Визия 2030 могат да бъдат намалени или дори спрени поради нарастващи разходи през следващите години поради проблеми с финансирането в Саудитска Арабия.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи