Общо 31 държави са забранили платформата Telegram от 2015 г. насам. Защо?

Ограниченията не са породени от ареста на Павел Дуров

 

Telegram не веднъж е обвиняван в насърчаване на тероризма, продажба на наркотици и други, но някои твърдят, че той също е бил от съществено значение в продемократичните протести. Telegram има проблеми с правителствата по целия свят, създавайки си лоша репутация за разпространение на дезинформация и позволяване на екстремизма. Сега приложението отново е обект на остри критики, след като неговият съосновател и главен изпълнителен директор Павел Дуров бе задържан в Париж.

Снимка: bTV

Общо 31 държави са забранили платформата Telegram от 2015 г. насам, временно или постоянно, засягайки повече от 3 милиарда души по света, според Surfshark и Netblocks. Ето някои от страните, в които Telegram има рестрикции по данни на Euronews:

Испания

Испанците останаха за кратко без Telegram през март, след като съдия забрани приложението. Четири от основните медийни групи в страната - Mediaset, Atresmedia, Movistar и Egeda се оплакаха, че приложението разпространява съдържание, генерирано от тях и защитено с авторски права, без разрешение от създатели. Съдията поиска от Telegram да изпрати определена информация за случая през юли 2023 г. и нареди приложението да бъде блокирано, след като компанията не отговори.

Но решението беше отменено, след като беше критикувано като непропорционално и може да причини щети на милиони потребители.

Норвегия

Страната вижда приложението като възможна заплаха за националната сигурност и през март 2023 г. забранява Telegram и TikTok за министри, държавни секретари и политически съветници на работни устройства. Те също така посочват, че социалните медии са благоприятна арена за „актьорите“, които искат да ни влияят чрез дезинформация и фалшиви новини.

 Германия

Снимка: Getty Images

През 2022 г. Германия обмисли забрана на Telegram, след като правителството установи, че 64 канала потенциално нарушават германските закони срещу речта на омразата, като антисемитски конспиративни канали. Германия наложи глоба от 5 милиона евро на операторите на Telegram за неспазване на германското законодателство.

 

Telegram заяви, че се е съгласил да си сътрудничи с германското правителство и е изтрил тези видеоклипове, както и тези с потенциално незаконно съдържание в бъдеще.

Китай

Telegram е блокиран в Китай от 2015 г. Местните медии съобщиха, че приложението е претърпяло разпределена атака за отказ на услуга (DDoS) на своя сървър, което доведе до цензурирането на приложението.

Иран

Telegram е блокиран в Иран от 2018 г. след избухналите година по-рано протести, които призоваха за по-добра икономическа справедливост в страната. Правителството обвини Telegram за улесняване на протестите и каза, че местните приложения трябва да бъдат популяризирани. Преди забраната беше съобщено, че половината от приблизително 80-милионното население на Иран е използвало Telegram за комуникация.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст