Доходите ни нараснали с 20% за година, а разходите - с 18%
Домакинствата са спестявали по-малко през второто тримесечие
От колко годишни ще им е позволено да ги ползват?
Норвегия ще въведе строга минимална възраст за достъп до социалните медии от 15 години, тъй като правителството засилва кампанията си срещу технологичните компании, които според него са „изправени срещу мозъците на малките деца“, пише The Guardian.
Норвежкият министър-председател Йонас Гахр Стьоре призна, че това ще бъде „трудна битка“, но заяви, че политиците трябва да се намесят, за да защитят децата от „силата на алгоритмите“.
Според лидера на лейбъристите платформите на социалните медии се използват неправилно от индустрията.
В скандинавската страна вече е въведена минимална възрастова граница от 13 години. Въпреки това повече от половината от деветгодишните, 58% от десетгодишните и 72% от единадесетгодишните деца са в социалните медии, според проучване на норвежкия медиен орган.
Правителството обеща да въведе повече предпазни мерки, за да попречи на децата да заобикалят възрастовите ограничения, включително изменение на Закона за личните данни, така че потребителите на социални медии да трябва да са навършили 15 години, за да се съгласят платформата да обработва личните им данни, и разработване на бариера за проверка на възрастта в социалните медии.
„Това е доста силен сигнал“, заяви министър-председателят. „Децата трябва да бъдат защитени от вредно съдържание в социалните медии. Това са големи технологични гиганти, които се изправят срещу малките детски мозъци. Знаем, че това е трудна битка, защото тук има силни сили, но и тук е необходима политика.“
Макар да заяви, че разбира, че социалните медии могат да предложат на самотните деца общност, самоизразяването не трябва да бъде във властта на алгоритмите.
Министърът на децата и семействата Кьерсти Топпе, която в Ставангер се срещна с родители, водещи кампания за по-строга онлайн регулация за децата, заяви, че мярката има за цел да помогне и на родителите.
„Става дума и за това да се даде на родителите сигурността да кажат „не“. Знаем, че много хора наистина искат да кажат „не“, но не смятат, че могат да го направят.“ Тя заяви, че правителството проучва методи за налагане на такива ограничения, които не се намесват в човешките права, като например изискването за банкова сметка.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Домакинствата са спестявали по-малко през второто тримесечие
Питаме евродепутата Цветелина Пенкова може ли ЕС да покрие енергийните нужди на голяма технологична компания
Ефективното управление на риска и постоянната адаптация ще ви поставят на пътя към дългосрочен успех