Какво е да отидеш на летен лагер в Северна Корея

„Една от най-странните дейности в летния лагер включва компютърна игра, в която играчите, като хамстер в танк, трябва да разрушат Белия дом“

 

Дори за местните жители пътуването в изолираната страна, официално известна като Корейска народнодемократична република, е силно ограничено.

Снимка: Getty Image

Но организирането на пътуване е много по-лесно за руснака Юрий Фролов, на 25 години, който прекарва две седмици в кралството на отшелниците като гимназист през 2015 и 2016 г., казва CNN. Увлечението на Юри по Северна Корея започwа с телевизионен документален филм, който описва страната като обсадена от капиталистически съседи. Това любопитство го накара да се присъедини към група „Солидарност със Северна Корея“ във VKontakte, руския еквивалент на Facebook.

Чрез тази група той намира възможност да посети международния детски лагер Songdowon в „Уинсан“, на източния бряг на Северна Корея. Около 500 долара покриват всички разходи за 15-дневно пътуване. Родителите му се съгласяват и той пътува сам от Санкт Петербург до Владивосток, присъединявайки се към други деца и служители на Комунистическата партия по време на пътуването.

Снимка: Reuters

 

По-рано тази година 100 руски граждани бяха първата туристическа група, на която беше позволено да посети Северна Корея след пандемията, знак за нарастващата популярност на Русия, докато Пхенян задълбочава връзките си с Москва. Преди пандемията най-големият източник на туристи в Северна Корея не беше Русия, а Китай.

При пристигането му в международния детски лагер Songdowon през лятото на 2015 г. персоналът на лагера посреща топло Фролов и неговата група. Лагерът е домакин на деца от различни страни, включително Лаос, Нигерия, Танзания и Китай. Взаимодействията със севернокорейските деца обаче са ограничени до последния ден, умишлен ход, за да се предотврати всякакъв обмен на реални преживявания.

Какво се случва в детските лагери в Северна Корея

Лагерът предлага типични летни дейности като плажни излети и състезания по строеж на пясъчни замъци, но включва и особени ритуали. Къмпингуващите трябваше да се събудят в 6 часа сутринта и да чистят статуи на бившите севернокорейски лидери Ким Ир Сен и Ким Чен Ир, въпреки че професионалистите вече са почистили паметниците.

Една от най-странните дейности в летния лагер включва компютърна игра, в която играчите, като хамстер в танк, трябва да разрушат Белия дом.

Когато попитах кого стрелят, моите корейски сълагерници отговориха: „Нашият заклет враг, американците“. Тогава попитах: "Ами ако ти кажа, че съм американец?" Искаш ли и мен да застреляш?" Без колебание те отговориха: „Да“. След като уверих младежите, че съм „добър американец“, те решиха, че трябва да ме оставят да живея. И тогава те се усмихнаха и помахаха, докато се сбогувахме.

Снимка: iStock

Това е парадоксът на Северна Корея. Хората обикновено бяха приятелски настроени и учтиви, дори когато ми казаха, че Съединените щати трябва да се „удавят в огнено море“.

Въпреки силната пропаганда Фролов остава скептичен. Стриктният график го разочарова, особено когато не му е позволено да пропусне сутрешните упражнения, въпреки че е болен.

Храната в лагера е друго предизвикателство, като Фролов каза, че се е прехранвал предимно с ориз, картофени филийки и хляб, което е довело до загуба на тегло от 11 килограма за 15-те дни. Жаждата му за позната храна е толкова силна, че след като се връща у дома, той си купува угощение от Burger King.

Фролов разказа за паметна случка в Пхенян: „В центъра на града имаше едно момиче, много младо, облечено в рокля като американското знаме. Учудващо никой не й се разсърди, въпреки че й казаха да не го носи повече. Беше странен момент в толкова контролирана среда."

„Много неща изглеждаха фалшиви, особено сградите за наука и иновации. Те не бяха убедителни, дори и за дете“, разсъждава той. „Не беше съвсем ужасно преживяване. Най-вече бях отегчен. Освен липсата на интернет, усещането беше като всеки руски детски лагер."

Снимка: Ройтерс

Въпреки неприятната и строго контролирана среда, той избра да се върне в лагера на следващата година, отчасти поради договореностите на Комунистическата партия и това, което той описва като своето отвращение към конфронтация.

Уроците по музика - където пропагандните песни се превеждат на руски - са изискване в летния лагер.

Връщайки се назад, Фролов признава решението за глупаво, но оценява уникалните истории, които може да сподели за Северна Корея.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст