Искате да спестите пари? Японците съветват как с метода „Какейбо“

Как да спестяваме с японския метод „Какейбо“

 

„Какейбо“ е стара японска техника за бюджетиране, която може да промени финансовия ви живот и да ви помогне да поемете контрол над финансите си. Тя учи на внимание при вземането на решения за харчене и предлага прост начин да контролирате финансите си.

Какво означава „Какейбо“?

Японският термин означава „домакинска финансова книга“. Или още физически дневник за бюджетиране. Money under 30 пишат, че потребителите трябва да отговорят на някои финансови въпроси и да си поставят цели за спестяване, ако искат да използват метода правилно. След това проследяват разходите си, поставят покупките си в категории и преглеждат разходите в края на всеки месец.

Откъде идва този метод

Японската журналистка Хани Мотоко пише за метода в женско списание през 1904 г. Този тип счетоводната система се хареса на нейните читатели, японски домакини, които отговарят за бюджетите на своите домакинства.

Когато писателката Фумико Чиба публикува наръчника „Какейбо: Японското изкуство за спестяване на пари“ през 2018 г., тенденцията става изключително популярна и на Запад. Според Чиба и други експерти „какейбо“ отразява японските културни вярвания относно важността на спестяването на пари. Парите играят церемониална роля в тяхната култура. Децата получават пари като празничен подарък и се насърчават да задържат парите за покупки, които си заслужават. Възрастните също харчат пари изключително пресметливо.

Как да използваме „Какейбо“?

 

Това е прост метод и ще ви трябва само хартия и химикал, за да проследите вашите разходи. Ето какво трябва да направите:

1. Направете си счетоводна книга

Не забравяйте хартията и химикала! „Какейбо“ остава верен на корените си и изисква физическо писане. Никакви телефони, таблети или електронни бележници.

2. Изчислете месечния си доход и извадете фиксираните разходи

Тук не е нужно да се придържате към старите начини за смятане на ръка. Може да измамите системата и да използвате калкулатор за тази стъпка.

3. Поставете си цел за спестяване на месец

В идеалния случай тази целева сума ще дойде от дохода, който ви е останал след като разпределите фиксираните разходи като наем, ипотека и комунални услуги.

4. Разпределете разходите си в категории

„Какейбо“ определя четири „стълба“ или категории разходи:

Нужди: най-важното - жилище, хранителни стоки, плащания за кола и други

Желания: приятни, но не напълно необходими покупки - хобита, развлечения

Култура: всякакви разходи за културни дейности - книги, музейни такси, билети за концерти, стрийминг услуги и д.р.

Неочаквани: други разходи, които възникват, като медицински сметки или ремонт на дома

5. Категоризирайте всичко, което купувате

Запишете всичките си покупки под съответната категория и включете сумата на покупката. Пред репортер на BBC, хора, които използват този метод, споделят, че това е най-важната стъпка. Когато трябва да сортирате нещо в категория го обмисляте много повече, отколкото по принцип. „Разделянето на нуждите от желанията е трудно“, споделят те.

6. Отговорете на четири въпроса за размисъл в края на месеца (или седмицата)

Един път месечно или седмично записвайте отговорите си на тези въпроси:

  • С колко пари разполагате?
  • Колко пари бихте искали да спестите?
  • Колко пари харчите?
  • Как можете да подобрите финансите си?

Последният въпрос е най-важен. Подобрението означава да намерите нов начини за намаляване на разходите. Това може да означава да решите да харчите повече за това, което наистина харесвате или да спестите повече за нещо, което очаквате с нетърпение.

Крайната цел е да увеличите спестяванията си. Оригиналните японски книги за „Какейбо“ се доставят с илюстрации на „спестовно прасе“, което се бори с опасен „вълк на разходите“ през целия месец.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст