Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Италианският съд е към края на озадачаваща и дългогодишна драма около неуловим бивш служител
От 2009 г. до 2012 г. икономистът, когото ще наречем „Г.“ тъй като името му не може да бъде публикувано съгласно италианските закони за поверителност, успява да измами както Италианската банката, така и Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), присвоявайки 234 394,06 евро чрез комично опростена схема, включваща отчасти спане в офиса му, докато се преструва, че живее под наем.
Той фалшифицира хиляди евро в искания към работодателите му да му възстановят разходи, толкова големи, че му позволяват, наред с други неща, да поддържа имот във Венеция.
По рано този месец „Г.“ най-накрая беше осъден от римския клон на италианската Сметна палата, който наблюдава публичните разходи, да плати над 150 000 евро обратно на ЕИСК. Това е в допълнение към присъдата на наказателния съд в Рим от 2019 г., която го осъжда на година и два месеца затвор, както и на символична глоба от 400 евро. Обжалването остава възможно, макар и да е малко вероятно, казва POLITICO.
Как "Г." е успял да поддържа схемата в продължение на половин десетилетие?
Как икономистът е успял да прокара схемата в продължение на половин десетилетие под носа на двете институции остава загадка. Минават години преди властите дори да се опитат да го изправят пред съда и по-малко от половината от откраднатите пари са възстановени.
Може би още по-странен е фактът, че „Г.“ не успява да се яви в съда или да даде отговор на обвиненията срещу него. Междувременно местонахождението му остава неизвестно.
"Национален експерт"
Икономистът се присъединява към ЕИСК през 2009 г. като командирован от централната банка на Италия, където е старши икономист. В ЕИСК той има статут на „национален експерт“, нещо като консултант, който работи с комисията, но не и за нея.
ЕИСК е една от най-старите институции в Брюксел. Тя е създадена през 1958 г. като платформа за федерации на работодатели, синдикати и граждански агенции. Това е преди създаването на Европейския съюз и тъй като институциите на Съюза стават по-мощни, необходимостта от ЕИСК избледнява с времето.
"Лъвският пай" от неправомерно придобитите печалби, 152 856 евро, са изтеглени чрез измама в „надбавките за издръжка“, предложени от ЕИСК на национални експерти. Тези надбавки, които днес са 119,90 евро на ден, при някои обстоятелства са законни. "Г." обаче поискал своето, без да уведоми комисията, че вече е получил увеличение на заплатата от Банката на Италия съгласно условията на неговото командироване.
Икономистът успява да избяга от работодателя си в Рим, измисляйки от нищото огромни искове за разноски, за които не предоставя никакви документални доказателства. Те включват 11 192 евро за прехвърляне на домакински стоки от Брюксел до имота му във Венеция и 64 898 евро надбавки за измислени разходи за настаняване. Банката не отговори на множество искания за коментар.
Особеният начин на живот на "Г." става съмнителен основно за колегите му.
Отначало никой не подозира нищо — докато не започват да излизат наяве определени „нередности“ по отношение на използването от страна на „Г.“ на неговия офис в ЕИСК. Проверка на времето за влизане и излизане в офиса например разкрива, че той е отбелазвал прекомерно количество извънреден труд, който „дори не съответства на работното време на офиса“, казва ЕИСК.
В същото време комисията забеляза, че офисът е бил пълен с личните вещи на Г., „като вратата е херметически затворена, за да не може да влезе никой“.
Най-притеснително е наличието в офиса на матрак, според служител на Италианската банка. Оказва се, че „Г.“ използва офиса си като жилищна част - докато прибира хиляди евро за разходи за настаняване.
След неизяснени обстоятелства „Г“ напуска ЕИСК и продължава да мами Италианската централна банка, като иска още 5 445,76 евро във вид на заплати въпреки „неоправданото отсъствие“ от работа между ноември 2013 г. и януари 2014 г., според Сметната палата. Узнавайки за тази измама, банката го уволнява през януари 2014 г..
„Г.“ получава глоба и присъда от 14 месеца затвор през 2019 г.
Освен че е изправен пред съда, той трябва да плати 152 856,97 евро на ЕИСК, но не и пари на банката, която според съда е успяла да „възстанови“ независимо, че ѝ дължи още 81 537 евро. Банката не коментира как е успял да го направи.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи