Човешката библиотека - наемате човек вместо книга

Свят

Къде се реализира тази иновативна идея и какво представлява

 

В Дания има движение, при което вместо да вземете назаем книга, за да прочетете история, вземате назаем човек. Идеята, създадена през 2000 г., е да се „публикуват хора като отворени книги“, така че човек да може да задава въпроси за нечий живот и опит и да разбира по-добре проблемите. Тези проекти на „Човешката библиотека“ вече съществуват в над 70 държави, пише Forbes. 

Концепцията е проста - че стереотипите могат да бъдат оспорени, когато се чуят истории от истински хора.

 

Организацията с нестопанска цел, наречена Човешката библиотека, организира събития, „на които читателите могат да заемат човешки същества, служещи като отворени книги, и да проведат разговори, до които обикновено нямат достъп. 

Всяка човешка книга от нашата книжарница, представлява група в нашето общество, която често е подложена на предразсъдъци, заклеймяване или дискриминация поради своя начин на живот, диагноза, убеждения, увреждане, социален статус, етнически произход и т.н." 

Подобно на нормалните библиотеки и книжарници има и „Книга на месеца“, в която хората са представени като човешки книги, като „Оцелелият от Холокоста“ в Калифорния/Холандия и „Трансформистът“ от „Човешката библиотека“ в Лима, Перу.

Проектът има и много практически приложения. Ново партньорство с Университета в Глазгоу насърчава 300 студенти по медицина да станат читатели на Човешката библиотека, за да усвоят уменията, необходими на бъдещите лекари. 

И така, можете да седнете с „Алкохолик“, „Аутист“, „Биполярен“ и „Body Mod Extreme“ (човек с екстремни модификации на тялото) през всяка гама от човешки състояния, които можете да си представите - „Молестиран“, „Мюсюлманин“, „Натурист“, „Полиаморен“ и т.н. - и да задавате въпроси, и да чуете историите на хората. Слоганът е „не съдете никого“.

Д-р Линзи Крауфорд, университетски преподавател, заяви, че „се надява програмата да се провежда всяка година, така че всички възпитаници на Глазгоу да се научат как да „отсъждат“. Това ще бъде от полза не само за нашите студенти, но и за пациентите и колегите, с които ще се сблъскат в бъдещата си кариера. 

 

Студентите по медицина трябва да разполагат с широка база от знания, които могат да бъдат научени от традиционните книги, но за да бъдат наистина ефективни и състрадателни лекари, те трябва да развият по-нюансирани умения - общуване, съпричастност, слушане, размисъл - и какъв по-добър начин да постигнат това от взаимодействието и връзките с хората и техния житейски опит - човешките книги."

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст