Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Дали работата в по-кратък режим може да донесе същите или дори по-добри резултати?
В последните години четиридневната работна седмица се наложи като една от най-горещите теми на трудовия пазар, привличайки вниманието на служители, работодатели и политици по целия свят. Макар и да звучи като новаторска идея, концепцията за намаляване на работната седмица не е съвсем нова – тя обаче придоби актуалност благодарение на множество пилотни проекти и проучвания, които поставят под въпрос традиционната петдневна работна седмица. Въпросът, който всички задават, е дали работата в по-кратък режим може да донесе същите или дори по-добри резултати? Ето кои са страните:
Държави, които приемат четиридневната работна седмица
По данни на Euronews, Белгия стана първата страна в Европа, която въведе закон за четиридневна седмица. През февруари 2022 г. белгийските служители спечелиха правото да изпълняват пълна работна седмица за четири дни вместо обичайните пет дни без загуба на заплата.
След успеха на други пробни програми на континента, Португалия направи крачка и се присъедини към нарастващ списък от страни.
Като част от текущ пилотен проект, финансиран от правителството, обявен в началото на юни миналата година, 39 частни компании се записаха да участват в инициативата в партньорство с групата за застъпничество с нестопанска цел 4 Day Week Global. Със 72% от хората, работещи над 40 часа седмично, Португалия има третата най-дълга работна седмица в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), според доклад.
Великобритания
Процесът във Влекиобритания вече е приветстван като „изключително успешен“. Компаниите, които проведоха шестмесечен тест на четиридневната работна седмица, сега планират да направят по-кратката работна седмица постоянна, след като приветстваха експеримента като "изключително успешен". Около 61 компании и повече от 3300 служители се записаха за програмата.
Шотландия и Уелс се присъединяват към нарастващото глобално движение с пилоти
В Шотландия правителствен процес срещу държавни служители започна в края на януари 2024 г., докато правителството на Уелс обяви през пролетта на миналата година, че също обмисля собствен процес.
Испания започва изпитателна фаза
Правителството се съгласи с призивите на своите леви съюзници да стартира скромна пилотна програма за четиридневна работна седмица през декември 2022 г. Пилотът помага на МСП да съкратят работната си седмица поне с половин ден, без да намаляват заплатите.
Исландия: Един от лидерите в четиридневната работна седмица
Между 2015 г. и 2019 г. Исландия проведе най-големия пилотен проект в света на 35 до 36-часова работна седмица (намалена от традиционните 40 часа) без никакви призиви за пропорционално намаляване на заплащането. Около 2500 души взеха участие в тестовата фаза. Фазата бе наречена успешен от изследователи и исландски профсъюзи, които преговаряха за намаляване на работното време.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи