1 USD
1.89518 BGN
Петрол
76.25 $/барел
Bitcoin
$98,024.5

Банковият надзор в ЕС: Фалшиви новини могат да предизвикат изтичане на депозити

Свят
 

Пазарните настроения остават силно променливи, водени от новинарския поток

Банките трябва да се пазят от фалшиви новини, които биха могли да предизвикат намаляване на депозитите им, заяви банковият надзорен орган на Европейския съюз в предупреждение за потенциални последици от войната в Украйна, съобщава „Ройтерс“.

„Тъй като пазарните настроения остават силно променливи и водени от новинарския поток, нивата на ликвидност на банките могат да станат уязвими поради разпространението на неточна информация“, заяви Европейският банков орган (ЕБО) в последния си „панел за управление на риска“, което се фокусира върху Русия и Украйна.

„Такива кампании, които разпространяват неточна информация, могат да доведат до изтичане на депозити от банки, които са обект на целненасочена атака.“, каза ЕБО.

Европейският банков орган заяви, че експозициите на банките в блока към Русия са твърде ниски, за да застрашат финансовата стабилност, но икономическите последици от войната в Украйна и кибератаките могат да засегнат рентабилността на кредиторите.

Банките от ЕС са имали експозиции на обща стойност 76 милиарда евро (84 милиарда долара) към Русия и 11 милиарда евро към Украйна през четвъртото тримесечие на 2021 г., главно сред австрийски, френски и италиански кредитори.

Само австрийските и унгарските банки отчитат повече от 2% от общите си експозиции, като например заеми и аванси, към Русия и Украйна, съобщи ЕБО.

„Въз основа на първоначалната оценка на ЕБО, директните експозиции към Русия, Беларус и Украйна са ограничени, но вторичният ефект може да бъде по-съществен от гледна точка на финансовата стабилност“, се казва в доклада.

Ефектите от втория кръг включват преки икономически последици от войната, като фискалното въздействие, въздействието на санкциите, повишените рискове от кибератаки и дългосрочното въздействие върху веригите за доставки в световната икономика, каза ЕБО.

По-високата инфлация и по-ниският растеж биха могли да намалят кредитирането и да компенсират ползите от повишаването на лихвените проценти за банките.

Банките в ЕС продължават да имат като цяло силни нива на основен капитал от 15,4% в края на четвъртото тримесечие на 2021 г., допълват още от ЕБО.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации