1 USD
1.89794 BGN
Петрол
77.39 $/барел
Bitcoin
$93,908.4

15-минутни градове: Какво представляват и как работят?

Свят

Откъде идва концепцията за 15-минутен град?

 

Според проучване на TUC средностатистическият човек прекарва 59 минути в пътуване до и от работа на ден. Дори като се има предвид дистанционната работа, това е с пет минути по-дълго, отколкото е било преди десетилетие. От пазаруване на хранителни стоки и пътуване към училище, до болнични пътувания и почивки, днешното население пътува много повече, защото местата, които посещава често са на много дълги километри едно от друго. Едно предложено решение на този проблем е 15-минутен град. Но какво точно представлява тази концепция? 

  • Значението на 15-минутните градове
  • Откъде идва концецията?

Какво представлява 15-минутния град?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Getty Images

15- минутнията град е градоустройствен модел, при който всичко, от което жителите се нуждаят в ежедневието си, може да бъде достъпно в рамките на 15 минути пеша или каране на велосипед. Това означава добро проектиране на местни райони, където да има всичко необходимо за хората в рамките на това разстояние.

Намерението на този дизайн е да се намали използването на автомобили и вместо това да се насърчава ходенето пеша, колоезденето и използването на обществен транспорт. Като такива, 15-минутните градове са склонни да наблягат на елементи като зелени и обществени пространства, велосипедни алеи и обществени пътеки, а не пътища.

Откъде идва концепцията за 15-минутен град?

Снимка: iStock

15-минутният модел беше възроден през 2016 г. от учения и професор по бизнес Карлос Морено. Днес това се прилага на практика от много градоустройствени специалисти в градове по целия свят.

Всъщност 15-минутната концепция е продължение на моделите за градско планиране, които вече съществуват. Концепцията, стояща в основата на „Gardens Cities of To-morrow“ на Ебенезър Хауърд, публикувана през 1902 г., продължи чрез идеята за кварталната единица, която е въведена от градския плановик Кларънс Пери през 20-те години на миналия век. Това е опит за проектиране на самостоятелни квартали, когато градовете започнаха да индустриализирам. Също така е сравним с компактния град, подобен модел на градско планиране, който се появи през 70-те години на миналия век.

В по-нови времена град Паундбъри в Дорсет, построен през 1994 г. и подкрепян от крал Чарлз III, може да се разглежда като ранно въплъщение на 15-минутен квартал, като неговият дизайн е предназначен да позволява лесен, местен достъп към удобства и съоръжения. През 2021 г. Карлос Морено доразви концепцията си в статия, в която изброи шестте основни функции, до които жителите трябва да имат достъп в рамките на 15 минути пътуване от дома си:

 
  • Добър живот 
  • Работа
  • Търговия
  • Здравеопазване
  • Образование
  • Развлечения 

Защо концепцията за 15 минути е важна?

Световното население расте. Тъй като все повече и повече райони се урбанизират и гъстотата на населението се увеличава, градоустройствените специалисти трябва да съгласуват търсенето на инфраструктура с необходимостта от устойчиво развитие.

Изградената среда е отговорна за около 40% от глобалните емисии на CO2 годишно, от строителството до експлоатацията, разрушаването и преустройството. Като сектор с толкова важна роля в климатичната криза, ние имаме възможност да възприемем устойчиви процеси в дизайна, планирането и създаването на нашите градове, които могат да превърнат нашите нулеви амбиции в реалност.

15-минутният град е едно от най-значимите нововъведения в това отношение и наред с концепции като зелена инфраструктура.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст