Кои са най-големите компании у нас и защо "Лукойл" временно изпадна от топ 10?

Ивайло Станчев обяснява защо инвеститорите бягат от България

 

Капитал организира много събития, но има две, които са по-текущи, а именно Капитал100 и Net Zero Forum. В бизнес видео подкаст тази седмица гостува главният редактор на Капитал- Ивайло Станчев, който разказва интересни неща за двете събития, но и разисква важни икономически теми.

"В Капитал100 подреждаме най-големите компании у нас, по чисто обективен принцип, а именно приходите на компаниите. Тъй като се прави за поредна година, това ни дава възможност да видим как са се движили компаниите през годините. Интересно е да се видят тенденциите - кои фирми изостават, кои минават напред. Бизнесът има нужда от тази информация, а държавата не я изнася", каза Станчев.

Другото събитие Net Zero Forum е по-ново. На него се говори как икономиката да остане конкурентноспособна на фона на промените в климата, които се случват. Това включва не само ESG частта, но най-вече се обсъжда това как индустрията се променя, за да е адекватна на новите реалности, добави той. 

 

По думите му в продължение на десетина години "Лукойл Нефтохим" беше на първо място сред най-големите компании на пазара ни, но през последните 3 години до миналата година, тя изпадна от топ 10. "През 2023 г. компанията отново се връща на първо място. Тук възниква въпросът- защо така? Отговорът е прост- всичко е въпрос на счетоводство. Рафинерията в Бургас за тези три години започна да работи на ишлеме, тоест не купува петрол и не продава горива и калкулира приходите само за преработката на петрола. От миналата година тя реши пак да върне стария модел и да калкулира всичко. От тук идва и местено на компанията по позиции", обясни журналистът.

Той добави, че другата много голяма компания, която в продължение на 3 години беше на първо място е металопреработвателният завод "Аурубис". Той се утвърди като едно голямо предприятие у нас. 

"Ако гледаме общата картина, за 2023 г., приходите на топ 100 компаниите намаляват с около 14%. Това го приемаме като някакво нормализиране, защото 2022 г. имахме повишени приходи и висока инфлация. Моето притеснение е да не би това нормализиране на нещата сега да доведе до застой. Много инвеститори напускат страната ни. Причините са комплексни, но най-основната е, че разходите за труд у нас се увеличиха през последните години. Лошото е, че на мястото на тръгващите си компании, не идват нови", каза Станчев. 

Според него от друга страна има сектори, които се развиват много добре, например фармацията, ИТ секторът, както и продажбите на автомобили. България през 2023 г. е имало рекорд при продажбата на автомобили. Интересен ръст се отбелязва при производството на оръжия у нас. Това не е много повод за радост, но все пак голяма част от продукцията не отива на бойното поле, а за въоръжаване на армиите в различните държави, обяснява главният редактор.

Станчев коментира, че безработицата у нас в момента е на рекордно ниски нива, това означава, че почти всеки, който може да работи, работи. Имаме голям проблем вече с липса на работна ръка. Стигнахме и до внос на работници от други държави, но той от своя страна върви тробаво и бавно, защото българите не сме много отворени към приемането на други хора, добави той. 

Повече гледайте във видеото

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст