Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ако инсталациите не отговарят на изискванията, те може да са опасни, коментира д-р Веселин Тодоров в Бизнес Видео Подкаст
Все още няма конкретна дата кога ще бъдат отпуснати средствата към домакинствата за изграждане на инсталации от слънчеви панели.
Това каза в Бизнес Видео Подкаст д-р инж. Веселин Тодоров, председател на Solar Academy България.
Парите трябваше да тръгнат по план на 1 февруари, но от Министерството на енергетиката обясниха, че срокът се отлага, за да се преработи целият пакет от документи за кандидатстване. Условията за кандидатите трябва да бъдат опростени, поясни експертът, но дори една малка грешка в документа може да повлияе на целия процес.
"Интересът към инсталациите е изключително голям и финансирането, което е предвидено, няма как да бъде достатъчно за всички домакинства, които ще искат да се включат в програмата", поясни д-р Тодоров. Те ще могат да кандидатстват за до 15 хиляди лв. безвъзмездна помощ за изграждане на фотоволтаична инсталация до 10kWp, като ще трябва да съфинансират 30% от стойността на инсталацията.
Тези, които не успеят да се класират за участие в програмата, ще трябва сами да поемат изграждането на инсталациите.
Експертът е категоричен, че инфлационните процеси са се отразили негативно и върху броя на домакинствата, които ще могат да се възползват от финансирането. Изчисленията показват, че то ще бъде достатъчно за между 10 и 12 хил. семейства.
„Можем да тълкуваме това по следния начин – инфлацията изяде средствата за домакинствата“, заяви д-р Тодоров.
Относителна е и сумата, която кандидатите ще трябва да заделят за инсталациите – една централа до 10kWp, например, подходяща за двуетажна къща, може да варира между 30 и 35 хил. лв. с ДДС.
Експертът обърна внимание и на още един изключително важен въпрос – на пазара има не малко фирми, които не са квалифицирани да извършват дейности по инсталациите и не отговарят на нужните критерии. Затова потребителите е по-добре да работят с една фирма от самото начало на проекта до изпълнението на поръчката.
„Безопасността трябва да бъде гарантирана на 100%, тъй като тези централи се инсталират в домовете ни. При неправилен монтаж централите могат да бъдат рискови и животозастрашаващи, да доведат до пожари и предвид занижените изисквания към инсталаторите може би е въпрос на време да се случи някакъв инцидент“, казва д-р Тодоров.
Като сериозен проблем той отчита липсата на достатъчно квалифицирани кадри в сектора – през 2022 г., например, само 196 души са завършили средно образование в сферата на възобновяемите източници.
При наличието на над 150 фирми на пазара това означава, че в една компания може да бъде нает допълнително средно по един човек, а при инсталация на централа на покрив на къща, са необходими поне двама души.
Затова са необходими мерки и нови законови разпоредби, които да регулират не толкова пазара, а безопасността на централите, което значи да има минимални изисквания за лицата, които ги изграждат.
Друг основен фактор е и липсата на енергийна стратегия В България – механизъм, който страната ни е въвел и в който трябва да се обединят воля и усилия за отрасъл, който е един от най-тежките, но и важни за страната.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи