Ново проучване: Над 53% от германците живеят под наем

Недвижими имоти

Защо германците предпочитат да наемат жилища пред това да ги купуват?

 

Германия е на първо по брой наематели в ЕС, показва проучване на Евростат. 

През 2024 г. над половината от населението (53,5%) там е живяло в жилище под наем. Това е най-високият показател в ЕС. Делът е значително по-нисък например във Франция (36,6 %), Испания (24,0 %) или България (15 %). Най-ниският дял в ЕС е регистриран в Румъния, където само 5,2 % от населението са под наем.

Цените на имотите зависят от различни фактори, като общотото търсене на жилища на пазара, общата икономическа ситуация, местоположение и състояние на имота.

През последните години цените на недвижимите имоти в Германия се повишават, особено в градове като Хамбург, Берлин, Мюнхен и Кьолн.

 

В Мюнхен средната цена на квадратен метър за жилище под наем е около 18 евро, а цените на недвижимите имоти достигнат до 10 000 евро на квадратен метър в централните райони. Само една четвърт от жителите там живеят в собствен имот.
Голямо влияние върху цените оказва мигрирането на работници и студенти в сраната, което увеличава търсенето и цените на имотите. Въпреки високия интерес, предлагането на нови жилища в големите градове не успява да настигне нуждите на пазара.

Строителството на имоти често се сблъсква с бюрократични пречки и липса на подходящи терени за застрояване.
Основен фактор за наемането на жилище, вместо покупка, е ниският личен доход. В началото на 2024 г. средната цена, плащана за квадратен метър при покупка на жилище в Германия, е била около 3 133 евро.

Данните се отнасят за апартаменти от всички години на строителство с площ от 60 до 80 кв. м и добро обзавеждане. Средно цената на квадратен метър за къща през миналата година е била 2 762 евро, а през тази година - 2 622 евро. За да вземат жилище, купувачите трябва да имат на разположение поне 25-30% от цената на имота, което се превръща в пречка. Р

азходите нарастват и с оглед на високите допълнителни разходи по покупната цена, като например нотариалните такси, таксите за агенти по недвижими имоти или данъка върху прехвърлянето на земята, които съставляват до 14 % от покупната цена.

Повечето купувачи на възраст под 40 години биха искали да притежават собствено жилище, но не могат да си го позволят, поради високите разходи. Асоциацията на частните строителни дружества в Германия (Bundesverband Freier Immobilien- und Wohnungsunternehmen) отбелязва, че все по-малко германци спестяват за собствен имот. Вместо това, те предпочитат да заделят парите си за текущи потребности или пенсия.

Стажант-репортер: Стефани Боова

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст