Милиардерът Павел Дуров предлага безплатно инвитро на жени, желаещи да имат бебе от него
Веднъж той каза, че негов „граждански дълг“ е да дарява генетичен материал
Екипът ни разказва какво трябва да направите, ако по вина на авиокомпанията не успеете да се прекачите на полета си
Четвъртък, 11 юли – на пистата на летище София с близо 30 мин. закъснява излитането на самолет на Lufthansa за Мюнхен. Самолет, който трябваше да ни отведе на служебна командировка до Хамбург с прекачване в Мюнхен.
Всички сме изнервени, защото финалната дестинация за повечето от нас не е баварският град и гоним полети, на които трябва да се прекачим с времетраене 40-50 мин престой. Е, както се досещате, изпуснахме полета за прекачване, поради закъснението, което самолетът направи още преди излитането ни от София.
Но това не е единичен случай, на който екипът ни се натъква. В Мюнхен се оказва, че са закъснели още 5 полета от различни дестинации, а на гишето за ребукване на нов полет чакат над 200 човека. И всичко това в 22:30 вечерта.
Преди да ви разкажем за нашето приключение и да ви дадем няколко съвета какво да направите, ако попаднете в такава ситуация, нека потърсим отговор защо все повече самолети закъсняват на глобално ниво.
Основните проблеми, с които се борят авиокомпаниите са недостиг на екипажи, особено през най-активния сезон. Още от миналата година те се борят и с технически неизправности, които също допринасят за закъснения и отлагане на полети. Летищните оператори също имат роля в нарастващите закъснения, като нарастващият брой пътници води до претоварване на летищата, а честите стачки също дават своя принос към хаоса.
Проблемът в нашия случай? Буря! Или поне така ни информираха в Мюнхен.
Според последния доклад на Евроконтрол въздушният трафик не е равномерно разпределен в Европа. Във Великобритания е най-натовареният център за контрол на въздушното движение, следван от Германия, Испания и Франция. И все пак най-натоварените държави не са непременно най-засегнатите от закъсненията.
Великобритания и Испания заедно представляват едва 12% от общите закъснения при контрола на въздушното движение. Германия, от друга страна, представлява почти 30% от всички закъснения. Това до голяма степен се дължи на лошото функциониране на германската зона за контрол на въздушното движение „Карлсруе“, където закъсненията са се увеличили със 165% спрямо 2019 г. според доклада.
Тичаме към опашката за ребукинг. Според правилата в такава ситуация трябва да отидете на мястото за обслужване на компанията, с която летите на летището. Така и направихме и се надявахме да успеем да говорим със служителите преди 23:30, когато изтичаше работното им време.
Те успяха да ни намерят хотел, както и получихме ваучери за такси, които изглеждат ето така. Ако някога ви се наложи, просто занесете ваучерите на стоянката пред летището, таксиметровите шофьори знаят какво да правят, адресите на хотелите се намират върху ваучера.
Това, което не улучихме в случая, а според правилата ни се полагаше, е вечеря. Досещате се, че след около 2 часа сън, нямаше как да се възползваме и от пълна закуска, затова успяхме да си вземем набързо само по едно кафе и протеиново барче.
Хаосът на гишетата беше толкова голям, а ние се придвижвахме с последния полет за деня, затова следващата възможност за полет до Хамбург беше в 6:30 сутринта, като се наредихме на опашката в 5:30, за да имаме възможност да получим свободните места в самолета. В този момент се оказа, че и полетът ни за връщане е отменен и единствената възможност да се приберем в България в следващите 2 дни е да отидем до Рим и оттам да хванем самолет за София, като всичко това научихме рано сутринта на летището в Мюнхен.
Отправяме се към гейта, където очакваме самолет за летище Фимиончино в Рим.
На летището в Рим се оказа, че имам проблем с билета за София и той не се появява в приложението. Заради закъснението, което направихме в Мюнхен, имахме 20 мин. отново да открия мястото, на което да отпечатам билет на хартия. И всичко това в последния момент.
След повече от 24 часа по летищата, се прибираме в София. Без да стигнем до финалната цел на командировката и с няколко евро по-малко заради всичкото изпито кафе от стрес.
Веднъж той каза, че негов „граждански дълг“ е да дарява генетичен материал
Специално оборудване на най-бързата полицейска кола на планетата включва електрическа броня
Защо са толкова важни?