Експерт: Забавянето на темпа на ипотечното кредитиране ще засегне купувачите с по-ниски доходи

Мнение
 

Какви са прогнозите за бъдещето на имотния пазар?

 

Българската народна банка (БНБ) въведе нови ограничения, свързани с ипотечното кредитиране, които са валидни от 1 октомври тази година. Целта бе стабилизиране на банковата система и намаляване на рисковете с растящия брой нови жилищни кредити.

Ирина Цанова, изпълнителен директор и съосновател на портал за покупка на имоти, споделя, че новите мерки ще окажат умерено влияние върху пазара. Според нея, забавянето на темпа на ипотечното кредитиране ще засегне предимно купувачите с по-ниски доходи, които разчитат изцяло на кредити за закупуването на първо жилище. Тези ограничения ще направят по-трудно за някои клиенти да отговарят на условията за заем, което би довело до леко намаляване на търсенето на имоти.

„Банковите ограничения могат да направят по-трудно за някои клиенти да отговарят на условията за получаване на ипотечен кредит, което би могло да намали в малка степен търсенето на имоти. В същото време, тези мерки имат за цел да стабилизират финансовата система, като намалят риска от свръхзадлъжнялост.“ казва Цанова.

 

Тези мерки се основават на необходимостта да се ограничи растежа на жилищното кредитиране, който достигна 36% през последните години. Цанова споделя, че кредитните консултанти прогнозират, че около 10-15% от потенциалните кредитополучатели няма да отговарят на новите изисквания, като целта е пазарът да избегне „прегряване“.

Влиянието върху наемния пазар

Ограниченията за жилищно кредитиране могат също да имат ефект върху наемния пазар. Според Цанова, над 30% от жилищата в България са свободни, което създава потенциал за ръст в търсенето на наеми. Тъй като някои няма да могат да си позволят закупуването на жилище при новите условия, те ще насочат интереса си към наемане на имоти. Тази тенденция вече се наблюдава, особено в големите градове като София, Пловдив и Варна, където наемите са се увеличили през последните месеци.

 

Прогнози за бъдещето на имотния пазар

Цените на имотите в България вероятно ще продължат да нарастват, поне докато страната не влезе в Еврозоната, прогнозира Цанова. През първото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата са нараснали с 16% спрямо същия период на предходната година, сочат данни на Националния статистически институт. Според нея, макар и доходите да растат, пазарът страда от недостиг на качествени имоти, което създава допълнително напрежение.

 

„Инфлацията стимулира хората със спестявания да вложат средствата си в недвижим имот, за да избегнат обезценяването им. Значителният обем спестени средства, чиито притежатели бързат да инвестират в имоти преди влизането ни в Еврозоната, допълнително увеличава търсенето и натиска върху цените“, добавя тя.

Липсата на достатъчно предлагане в комбинация с инвестиционните намерения, преди влизането в Еврозоната, продължава да поддържа високи нива на търсене, което може да доведе до умерен, но постоянен ръст в цените на имотите.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст