САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Вече трябва да се готвим за друга, по-реалистична дата, каза бившият финансов министър пред businessnovnite.bg
Датата 1 януари 2024 г. за влизането ни в еврозоната не е реалистична, защото преди това страната ни трябва да покрие всички Маастрихтски критерии. Това каза бившият финансов министър Симеон Дянков за businessnovinite.bg. По думите му най-важният от тях е инфлацията да е малко над или под средната за ЕС, но не към датата 1 януари 2024, а година и половина преди това.
„Вече трябва да се готвим за друга, по-реалистична дата“, смята Дянков, тъй като инфлацията в България е над средната за Европа.
Финансистът е на мнение, че трябва да мислим за механизми за намаляване на търсенето и увеличаване на производството в България, за да овладеем инфлацията като процес.
Мерки срещу растящите цени трябваше да бъдат взети в края на миналата година или в началото на тази, отбеляза Дянков.
„Не само това правителство закъсня, а държавата. Факт е, че цялата минала година имахме временни правителства, това не помогна нито за инфлацията, нито за еврозоната“, коментира Дянков.
Бившият финансов министър посочи, че трябва да се мисли в посока на кои производства пречат най-много високите цени на електроенергията. Правителството трябва да се фокусира върху заводите, които са зависими от природния газ, за да не спират работа. Друга важна задача е да се проверят възможностите за производство на енергия у нас и такива проекти да бъдат пуснати сега, така че да видим ефект през следващата година.
Дянков коментира и пролетната прогноза на ЕК, в която Комисията занижава с 2 пункта прогнозата си за ръста на БВП за България през 2022 г.
„Аз съм по-голям оптимист от Комисията. Смятам, че ръстът на БВП тази година все пак ще е в рамките на 3 до 4%. Няма да е толкова малък, колкото казват прогнозите на ЕК, защото ние все още изнасяме сравнително добре“, каза финансистът.
Бившият финансов министър коментира още и нарастването на цените на американския втечнен газ и дали България може да си позволи да купува газ от Щатите на по-ниски цени от пазарните. По думите му американският втечнен газ ще се увеличи двойно в рамките на следващите 4-5 години.
Автор: Живка Попатанасова
Вижте още в следващото видео:
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците