Брюксел освобождава милиарди евро от бюджета на ЕС за отбрана и сигурност

Финанси

До момента са изразходвани само около 5 % от тези т.нар. кохезионни фондове

 

Брюксел променя разходните си политики, за да пренасочи десетки милиарди евро към отбраната и сигурността, тъй като войната на Русия в Украйна и завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом оказват натиск върху ЕС за увеличаване на инвестициите, пише Financial Times. Промяната в политиката ще се отнася за около една трета от общия бюджет на блока, или около 392 млрд. евро от 2021 до 2027 г. - пари, които са насочени към намаляване на икономическото неравенство между държавите от ЕС. 

До момента са изразходвани само около 5 % от тези т.нар. кохезионни фондове, като най-големите бенефициенти, сред които Полша, Италия и Испания, са изразходвали още по-малко. Съгласно съществуващите правила тези средства не могат да се използват за закупуване на отбранително оборудване или за пряко финансиране на военните, но инвестициите в т.нар. продукти с двойна употреба, като например безпилотни летателни апарати, са разрешени.

Снимка: iStock

 

Според служители на ЕС през следващите седмици столиците на държавите членки ще бъдат уведомени, че съгласно правилата те вече ще разполагат с по-голяма гъвкавост при разпределянето на кохезионните фондове в подкрепа на тяхната отбранителна промишленост и проекти за военна мобилност, като например укрепване на пътища и мостове, за да се осигури безопасното преминаване на танкове. 

Това ще включва разрешаване на финансиране за увеличаване на производството на оръжия и боеприпаси, въпреки че забраната за използване на средства от ЕС за закупуване на такива оръжия ще остане в сила. 

Промяната ще бъде приложена по-скоро чрез разяснение на страните от ЕС за това как могат да се използват кохезионните фондове, отколкото чрез промяна на официалните правила. Говорител на Комисията заяви, че „няма планове“ за предоставяне на „по-голяма гъвкавост“ на страните от ЕС, тъй като „настоящите правила вече предвиждат такава възможност“. 

 

„Винаги сме готови да обясним на държавите членки какво е и какво не е възможно съгласно съществуващите правила“, добави говорителят. Германия е ключов фактор за европейската военна мобилност поради местоположението си, но транспортната ѝ инфраструктура е в лошо състояние.

През 2022 г. Министерството на икономиката в Берлин изчисли, че страната трябва спешно да похарчи 165 млрд. евро за пътища, железопътни линии и мостове. До 2027 г. Германия трябва да получи 39 млрд. евро от кохезионните фондове. Този ход ще бъде приветстван и от държавите по източната граница на ЕС, които увеличиха военните си разходи след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, докато някои от тях претърпяха спад в чуждестранните инвестиции.

 

„Трябва да инвестираме в проекти за военна мобилност, които са скъпи ... [и] са важни не само за една държава, но и за целия регион“, заяви Гинтаре Скаисте, министър на финансите на Литва. По-рано тази година Тръмп предупреди съюзниците от НАТО, че като президент ще насърчи Русия да прави „каквото си поиска“, ако членовете на алианса не успеят да изпълнят целта си за разходите за отбрана. 

По-специално Полша оказва натиск върху Комисията да изразходва повече средства за отбрана. Тази година Варшава похарчи 4,1% от своя БВП за военни цели, което е два пъти повече от целта на НАТО, и планира да достигне 4,7% през 2025 г. Досега страните от ЕС са изразходвали сравнително малко от кохезионните си фондове, тъй като вместо това са дали приоритет на милиарди от т.нар. фондове за възстановяване, предоставени след пандемията от Ковида-19. Те изтичат през 2026 г.

Полша обикновено изразходва сравнително голяма част от кохезионните си фондове в сравнение със своите колеги, но през настоящия бюджетен цикъл изостава, тъй като не може да получи достъп до средствата, които бяха замразени от Брюксел през 2022 г. на фона на опасения относно върховенството на закона.

Парите започнаха да постъпват едва след встъпването в длъжност на министър-председателя Доналд Туск през декември миналата година. Промяната в политиката за засилване на разходите, свързани с отбраната, ще бъде приветствана и от нетните платци в бюджета на ЕС, като Германия, Нидерландия и Швеция, които смятат, че използването на съществуващите средства е за предпочитане пред емитирането на съвместен дълг или предоставянето на повече средства от ЕС.

Прехвърлянето на средства от други приоритети като екологична и цифрова инфраструктура към отбранителната индустрия ще изисква одобрението на Комисията, заяви един от служителите.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст