Банките могат да финансират до 100% от кредита за жилища, заобикаляйки изискванията на БНБ

Според икономиста Стойне Василев новите мерки могат да намалят инфлацията, но ако се изпълняват стриктно

 

Има шанс банките да заобикалят новите изисквания за жилищното кредитиране, като някои от тях използват механизми, с които могат да финансират дори до 100% от стойността на имота. Това каза за bTV Бизнес Новините икономистът Стойне Василев.

Снимка: bTV Бизнес Новините

Припомняме, че от 1 октомври БНБ затяга критериите за банките при отпускането на жилищни кредити. Решението на Централната банка идва след анализ, който показва изразен кредитен растеж в сегмента и ускоряването му през второто тримесечие на годината. 

Промените, които БНБ прави са няколко:

  • Не можем да теглим ипотечен кредит по-голям от 85% от стойността на имота

По думи на Василев тази нова мярка е една от основните, които банките се опитват да избегнат и вероятно могат да продължат да го правят. У нас има банки, които преди са отпускали между 80 и 90% кредит от сумата за цената на имота, като някои банки дори финансират до 100% от сумата. Как се случва това?

Снимка: iStock

Купуването на собственото жилище е пряко свързано с огромен еднократен разход при закупуване на имот с ипотечен кредит - първоначална вноска, известна още като "самоучастие". Ако по правило, банките отпускат ипотечни кредити за около 85% от оценената стойност на жилището, като останалите 15% трябва да бъдат платени от самия купувач. Механизъм, който обаче много банки използват е да предложат на клиентите си допълнителен потребителски кредит, който да покрие тези 15% или да издадат кредитна карта с по-високи лимити. Така въпреки правилата на БНБ, банките могат да продължат да отпускат повече от 85%.

  • Вече ще теглим ипотечни кредити с максимален срок 30 години

„Преди този срок беше 35 години, за да може клиентите да плащат по-малки вноски, разсрочено във времето“, казва икономистът.

 

По негови думи, ако банките вземат по-сериозно тези мерки по отношение на доходите, включително в IT индустрията, където са най-големите им клиенти в момента, въпреки големите съкращения в сектора, по отношение на жилищното кредитиране, могат да помогнат за охлаждането на пазара.

„Ако мерките се спазват това може да доведе до намаляване и на инфлацията. В същото време, ако банките ограничат ипотечното кредитиране, те ще бъдат големите губещи“, добавя Василев.

  • Да се намали вноската по ипотечните кредити до 50%

Не по-високо от 50% трябва да е съотношението между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане. 

„Наблюдаваме, че преди в някои банки имаше и вноски по ипотечното кредитиране по 60-70%. Нормално е дори тези числа да са около 20-30% от дохода на клиентите на банките“, казва Василев.

Снимка: iStock

По негови думи до 2-3 години ще стигнем лихвите по ипотечното кредитиране ще стигнат тези в европейските държави, където в момента са около 3,5-4%. В момента 59% от вече изтеглените ипотечни кредити са с плаващ лихвен процент, а новите промени няма да се отразят на вече изтеглените кредити.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст