Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Над 1/3 от парите на домакинствата отиват за храна
Разходите на домакинствата у нас растат по-бързо от доходите. Това се вижда от данните на Националния статистически институт за последното тримесечие на 2022г.
Според тях тримесеченият доход на лице от домакинството у нас е бил средно 2426 лв. Статистиката отчита, че доходите са нараснали с 19% спрямо същото тримесечие на 2021г.
Това означава, че на месец на един човек в домакинство у нас се падат средно по 808 лв. Основна част от приходите продължават да са от заплата, следвани от доходите от пенсии.
Тримесечният общ разход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2022 г. е бил 2 259 лв. и се увеличава с 19.9% спрямо същото тримесечие на 2021 година, отчита НСИ. Или по около 753 лв. средно на човек на месец в последното тримесечие на 2022г.
Повече от 1/3 от доходите на домакинствата у нас отиват за храна и напитки.
Харчим 31% от доходите си за храни, следват разходите за жилище, данъци и социални осигуровки и транспорт.
Какво означава това в пари?
Разходите на човек в домакинството нарастват с 28% или от 552 на 705 лв. само за храна и напитки в последното тримесечие. Това означава, че сме харчили средно 235 лв. на човек месечно за храни и напитки.
За тримесечието разходите за алкохол и цигари нарастват с 18% или от 78 н 92 лв. Увеличават се и разходите за облекло, за здравеопазване, транспорт и свободно време.
Въпреки че данъците у нас не са променяни, статистиката отчита ръст в и разходите за данъци и социални осигуровки, които се увеличават 12.2% от 238 на 267 лв. в края на миналата година.
С какво се храним?
Потреблението на повечето основни хранителни продукти средно на лице от домакинство намалява. Статистиката отчита, че сме намалили значително потреблението на хляб – средно на човек се падат 18,9кг.,Намалилли сме консумацията на месо и плодове, но се увеличава потреблението на зеленчуци - от 16.6 на 17.1 кг. Без промяна остава потреблението на кисело мляко, сирене и зрял фасул, виждаме още от данните на НСИ.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи