Криптопазарите загубиха 180 милиона долара само за един ден
Биткойнът се отдалечи от 100 000 долара
Днес, след 3 години борба, вече има изградено депо за подготовка за повторна употреба и рециклиране на употребявани матраци
„Вчера говорих с фирма, която почиства Струма. Казаха, че е пълно с матраци в река Струма“, казва Гена Събева, създател на иновативен за България проект за подготовка за рециклиране и повторно използване на матраци на първата такава площадка в с. Петърч, община Костинброд.
Наричат Гена Събева „майката на матраците“, не просто, защото от години се занимава с борса за матраци, а и защото със страст е „хванала под мишница“ идеята да намали замърсяването, предизвикано от едрогабаритния отпадък. А всъщност освен в Струма матраците „плуват“ и на всеки ъгъл на улиците в София.
Днес, след 3 години борба, вече има изградено депо за подготовка за повторна употреба и рециклиране на употребявани матраци, което има за цел едрогабаритните битови отпадъци, в частност матраците, да бъдат намалени до минимум чрез повторното им използване след обработка и чрез рециклиране на съставните материали, които го позволяват.
За момента на мястото матраците се разглобяват механично, защото всичко е изключително ново. Подобна технология няма нито другаде в България, нито на Балканите.
Идеята е при втората употреба един матрак да стигне цена от близо 100 лв., а основните клиенти ще бъдат от неправителствени организации, центрове за настаняване и места, занимаваща се с благотворителна дейност.
Големият проблем по думи на Събева е, че магазините все още нямат ангажимента да взимат използваните матраци от дома на клиентите си и да ги носят директно на площадката за рециклиране, а очакванията са общините да се включат по-отговорно в инициативата, а само сухите и чисти матраци могат да бъдат рециклирани.
Но колко голям всъщност е проблемът?
Знаете ли, че около 350 000 матрака до този момент запълваха клетките на депата за смесени битови отпадъци в България годишно, като разлагането им може да отнеме до 600 години.
Ако трябва да бъде измерено с нещо, количеството стига обема на Народния театър. И всичко това за продукти, напълно годни за рециклиране и част от тях със сигурност годни за повторна употреба. Съставните части на останалите, които не могат да бъдат дизенфекцирани и повторно използвани, могат да бъдат градивни за производството на вторичен продукт:
Биткойнът се отдалечи от 100 000 долара
До колко запазват стойността си електромобилите
Вижте какви са предложенията