„Малък океан в кутия“: С какви водорасли може да работи един пречиствател за въздух (ВИДЕО)

Ще завладеят ли света водораслите? (ЧАСТ 2)

 

VODORASLO е наградена биотехнологична компания, която създава следващото поколение продукти за по-добро качество на въздуха в дома и офиса. Основният ресурс, който използват е специфичен щам микроводорасли, които захранва биореакторите, абсорбиращи газообразни и прахови замърсители.

Те наричат изобретението си малък океан в кутия. 

Снимка: Евгений Милов

„Единствените ограничения са небето, дъното на океана и нашето въображение“, казват от VODORASLO.

Снимка: Евгений Милов
ВИЖТЕ КАК РАБОТИ В ЧАСТ 1: 

Производството на иновативният пречиствател за въздух се извършва изцяло в България, а компанията вече е в етап на предварителни продажби с идея да разбере от какво количество пречистватели от този тип се нуждае пазарът.

Снимка: Евгений Милов

Самото устройство се почиства веднъж в месеца, а хранителните добавки, с които работи, се добавят веднъж на 2 седмици, за да бъде сигурно, че водораслите не разчитат само на чистия въздух.

Снимка: Евгений Милов
Как да разчитаме, че в устройството няма да пораснат други микроорганизми?

„Когато говорим за замърсяване и газове, те биват конвертирани в кислород и биомаса. Тоест тук нямаме проблем. Когато говорим за бактерии, обаче, няма как да следим качеството на всеки един потребител. Едната опция е да ни изпратят проба, която да тестваме безплатно, а другата опция е да се извади съда с водораслите, да се полее някое растение, да се долее отново вода и така процесът ще започне отначало и ще гарантираме, че няма да има бактерии, микроби или други щамове водорасли“, обяснява Денис Иванов и допълва, че дори във въздуха, който дишаме има подобни микроорганизми.

Снимка: Евгений Милов

 

Цената на пречиствателят варира между 400 и 600 лв. за брой.

„Водорасли от морето или не“

Не си представяйте, че машината работи с онзи тип зелени водорасли, които сте виждали по плажовете.

Снимка: Евгений Милов

„Нашето водорасло е микроскопично зелено водорасло, като конкретния вид се казва „синелезмус“. Миналата година направихме проучване по отношение на това кой щам да използваме, сравнявайки няколко в еднакви условия за около 3 месеца, за да видим как решават проблема с качеството на въздуха – какво пречистват, къде са плюсовете, къде са минусите и се спряхме на този щам, защото той се справя най-добре“, казва добавя Денис.

Снимка: Евгений Милов
Какво още може да се направи с водораслите?

От компанията откриват водораслите като постоянен ресурс за своите проучвания и отскоро разработват и решения за опаковъчната индустрия.

Снимка: Евгений Милов

„Целим се в два материала. Единият е създване на хартия и картон, каквито ги познаваме, но изцяло направени от морските водорасли, които сме виждали по морето. Втората идея е фолио, направено от водорасли, което може да създаде биоразградима опаковка", разяснява той. 

Ще завладеят ли света водораслите?

Едва на етап стартъп основателите на VODORASLO постигат успех след успех, като представиха България на Конференциите на ООН за изменението на климата в Дубай COP 28, както и на New Space Economy в Рим, в опит да намерят пресечната точка между микроводораслите и решенията, които създават и решения, които могат да бъдат приложени в космическата индустрия.

Снимка: Евгений Милов

Денис идентифицира нишата за пречистване на въздуха като изключително важна в източна Европа и казва, че компанията му ще продължи да работи в нея.

Снимка: Евгений Милов
ГЛЕДАЙТЕ повече за видовете водорасли във ВИДЕОТО! 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст