
Испанските монети от по 1 евро преобладават в портфейлите на германците
Германската централна банка всяка година анализира страната на произход на 80 000 монети
Въпросът е важен за онези, които успяват да спестяват. Без никакви пари за черни дни обаче са близо половината българи
Къде да инвестираме – този въпрос стои пред българите, които успяват да спестяват. На фона на рекордните депозити в банките, все повече се рекламират и по-доходни алтернативи.
Лихвите по депозитите са на рекордно ниски нива – за една година доходността на влоговете е намаляла наполовина. Ако по срочен депозит лихвата е 1,58% за година, при инвестиция в пенсионен или взаимен фонд, доходността е близо четири пъти по-висока.
Пенсионният фонд е дългосрочен инструмент с по-висок риск. За разлика от депозитите, тук няма фонд, който да гарантира пълния размер на натрупаните вноски. Има обаче гарантирана минимална доходност, под която дружествата не могат да паднат. Тук обаче не са за подценяване таксите, които се начисляват.
При взаимните фондове доходността е около 7%. Те не са гарантирани, но не се начисляват и много допълнителни такси. Взаимните фондове позволяват дори и с малки суми – 50-100 лв. да се участва на борсата.
За разлика от печалбата от депозит, която се облага с данък, доходността от инвестиция в пенсионен фонд например дава възможност дори за данъчно облекчение. И все пак анализаторите припомнят, че колкото по-висока е доходността, толкова по-голям е и рискът.
Златното правило, когато инвестираш наличното си богатство, е никога не си носиш всички яйца в една кошница, предупреждава банкерът Левон Хампарцумян.
Съветът на специалистите е 30% от спестяванията да се държат на депозит срещу нисък риск, до 30% да се инвестират във фондове, останалите 30% в недвижмости. 10% трябва да се държат в брой за спешни нужди.
В същото време, разделението при спестяванията на българите става все по-осезаемо.
Депозитите на хората, които успяват да спестят, вече достигат рекордните 41 млрд. лв. Близо половината българи обаче нямат заделени пари за черни дни. Всеки пети пък живее с доходи под линията на бедност.
Германската централна банка всяка година анализира страната на произход на 80 000 монети
Неговото IQ е било 300, много повече от това на Айнщайн
Правителството е отделило 30 млн. евро по тази програма в помощ на младите хора