"Уестингхаус" оглежда бългаски фирми за подизпълнители на 7-ми блок

БГ Бизнес

Според експертите критици и този проект е компрометиран

Рибата още е в морето, а той приготвил тигана. С тази поговорка може да се онагледят последните събития около новия мащабен проект за строежа на 7-ми американски реактор в АЕЦ „Козлодуй”.

През септември се очаква да бъде договорено и подписано споразумението за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Българският енергиен холдинг и американската Уестингхаус все още преговарят за цената и начина по който ще се финансира ядрения проект.

Неофициално експерти очакват цената на реактора да е около 5 млрд. евро. Ръководството на Уестингхаус нито потвърди, нито отрече цифрата. Членът на Държавната комисия за енеригйно и водно регулиране Еленко Божков коментира пред бТВ, че се надява обещанието за ниска цена да бъде спазено, за да се запази и изгодната цената на тока, на която централата после ще продава тока у нас и/или в чужбина. Според него проектът за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" не може да бъде компрометиран. Проблемите с Белене били резултат от "конюктурата" тогава.

Според независими икономисти, цената обаче може да набъбне още

Икономистът Красен Станчев е един от критиците на проекта за американския реактор. Той смята, че проектът вече е компрометиран, тъй като изпраща сигнали по арбитража за Белене, без да има икономическа обосновка за неговата необходимост. Вече било доказано, че страната ни няма нужда от нови ядрени мощности и това щяло лесно да се потвърди с нов анализ. Строителството на реактора обезсмисляло досегашните инвестиции във ВЕИ сектора, а и всички рискове оставали за страната ни.

"Уестингхаус" не са съгласни с твърдението, че токът от 7-ми блок ще е по-скъп

Според анализите, с които разполагат американците много скоро страната ни ще има нужда от нови ядрени мощности. Инвестицията е дългосрочна и дори първоначално да няма нужда от допълнителна ядрена мощност у нас, седмият реактор ще работи за износ, казват от американската компания. Според критиците на проекта обаче, няма законен начин, по който да строят мощности с цел работа за износ.

Положителен ефект за родната индустрия?

И все пак ако се стигне до сделка от проекта за 7-мия реактор икономиката ни може да спечели много. От американската компания обещават положителен ефект като нови работни места и поръчки за родната индустрия. Заявката е сновната част от строителството на ядрената мощност да бъде поверено на български фирми. Затова днес се срещнаха и с представители на повече от 100 български компании. За изграждането на 7-ми блок ще са необходими жици с дължина - колкото разстонието от София до Варна. Ще бъдат изляти и тонове бетон. Все още не е ясно какъв процент от дейностите по строителстовото ще бъдат поверени на българската индустрия. Президентът на Уестингхаус за Европа, Ив Браше обясни пред бТВ, че все още текат преговори, но в държавите, в които работят процентът е между 40 и 70%.

Преговорите с БЕХ трябва да приключат през септември

Ако бъде сключено споразумение, строителството може да започне още през 2016-та година.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст