Фирмите за зелена енергия присъединявани към мрежата "на тъмно"

БГ Бизнес

Заради големия брой производители се генерирали разходи, които трябва да бъдат покрити от новата такса "достъп"

През последните месеци е станало „взривоопасно присъединяване на фотоволтаици” към електропреносната мрежа на страната. Това е ставало „ на тъмно”, въпреки уверенията на всички страни, че са спазвали закона и в резултат на това към момента България има 800 мегавата от тези мощности при изискване на ЕС от 600 мегавата за 2020 година. Така председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев обясни пред bTV необходимостта от въвеждане на такса „достъп” за производителите на електроенергия от възобновяеми източници, срещу която бизнесът въстана.

Според шефа на енергийния регулатор изобилието на фирми, предлагащи зелена енергия, създава разходи в системата, които трябва да се покрият или от производителите на този вид ток, или от крайните потребители. Причината за тези допълнителни разходи е задължението на електроразпределителните дружества да изкупуват цялата произведена зелена енергия и то на преференциални цени.

„Разберете, че тези преференциални цени ги плаща българският потребител. Тези пари се взимат от него и се дават на производителите на ВЕИ с цел да развиват даден сектор. В случая обаче те са го развили повече, отколкото е необходимо. Защо ние да сме най-зелената държава и в резултат да плащаме скъп ток?”, попита Семерджиев.

Той обясни, че именно заради внезапния и изненадващ бум на фотоволтаичните централи се е стигнало до парадокса одобрената само преди три месеца „зелена добавка” в цената на тока да не може да покрие генерираните разходи.

„Имахме точно определени заявки към 1 юли и тогава те бяха отчетени в определената цена. Непосредствено след това обаче се оказа, че имаме такова количество фотоволтаици, които натоварват много системата – финансово и технически. Затова смятаме, че таксата за достъп ще покрие допълнителните разходи. Който предизвиква разходи в системата, трябва да си ги плати”, обясни още председателят на ДКЕВР.

Бизнесът обаче не е съгласен с тези доводи. Според Пенко Петков, производител на енергия от слънцето, ролята на регулатора е да знае тези процеси, а не да казва, че е изненадан от големия интерес и големия брой фирми в зеления сектор – към момента около 1400 на брой.

„Липсва дискусия с един бързоразвиващ се сектор. Категорично не работим на тъмно, смехотворна е тезата, че за 1 месец са се присъединили стотици мегавата”, каза още бизнесменът и допълни, че за неговата фирма готвената такса е „в ужасяващ процент” –40 на сто. „Как би живял г-н Семерджиев без 40% от заплатата си, питам аз. Всички имаме кредити и може да се стигне до фалити”, допълни Петков.

По думите му секторът на зелената енергия в България е около 10%, а ангажиментът е да покрием 16 на сто производството на електроенергия, по изисквания на ЕС. Така инвеститорът отхвърли тезата за прекалено голямо количество на произведения ток.

Преди дни производителите на ВЕИ излязоха на протест срещу планираната такса „достъп” и поискаха оставки в ДКЕВР.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст