Страхотен нов експеримент обяснява защо хората имат къдрава коса

Плътно навитата коса е черта, която не се среща при никой друг див бозайник

Ние сме единственият вид с обща липса на мъх по тялото и въпреки това по някаква причина имаме цял куп косми, поникващи от различни точки по тялото ни, като например върха на главите ни.

Учените все още не са доказали теорията, но основното предположение е, че косата на скалпа се е развила, за да ни помогне да останем охладни, казва Science alert.

Тази вградена слънцезащита е изпробвана върху манекен с перука от човешка коса и камера с контролиран климат, изследователите откриха, че манекенът не абсорбира толкова топлина, колкото когато е плешив.

Изследователите тестваха множество различни видове перуки върху манекена, включително такива с права коса, свободни къдрици и стегнати къдрици. В крайна сметка всички перуки се представят по подобен начин, когато са под горещите светлини на лампи, но плътно навитата коса запазва манекена хладен след излагането на „слънчевата“ топлина.

Снимка: Getty Images

Резултатите, които тепърва ще бъдат рецензирани, но са публично достъпни на сървъра за предварително публикуване bioarxiv, предполагат, че всеки тип бариера в горната част на главата намалява натрупването на топлина от слънцето и необходимостта от изпотяване.

Констатациите предполагат, че косата на скалпа е еволюирала в отговор на изправената поза на нашия вид и нашите все по-големи мозъци.

„Появата на косата на скалпа може да е постигнала оптимален баланс между максимизирането на загубата на топлина в голямата повърхност на тялото и минимизирането на натрупването на слънчева топлина върху малката повърхност на скалпа, директно над мозъка“, пишат изследователите.

„Плътно навитата коса може да осигури допълнително намаляване на притока на топлина над капацитета на типично правата коса на бозайници.“

Плътно навитата коса е черта, която не се среща при никой друг див бозайник.

От години учените предполагат, че косата на скалпа, по-специално къдравата коса, се е развила като терморегулаторен отговор. Експерименти през 1988 г. установиха, че плешивите мъже се потят два до три пъти повече от мъжете с коса на главата.

По-скорошно проучване от 2010 г. обаче установи, че плешивите глави просто абсорбират повече топлина, което на свой ред ги прави по-потни.

В хипотетичен смисъл обаче констатациите от настоящия експеримент дават достоверност на идеята, че човешката коса е еволюирала, за да се адаптира към двукракия начин на живот, особено в горещи и сухи райони, където питейната вода е била оскъдна.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст