10-те най-скъпи снимки в историята

Блясък

С помощта на фотоапарата майсторите на обектива ни показват моменти, които остават завинаги

 

Снимката е двуизмерно изображение, създадено от попадането на светлина върху светлочувствителна повърхност като фотографски филм или електронно устройство.

Най-скъпите снимки в историята

За създаването й се използва фотоапарат или камера, които посредством лещи фокусират определената сцена по начин, по който се вижда от човешкото око.   

С помощта на фотоапарата майсторите на обектива ни показват моменти, които остават завинаги в историята. Ето кои са 10-те най-скъпи снимки:  

“Dead Troops Talk” (1992)

Направена е от канадеца Джеф Уол, като е продадена на търг за $3.6 млн. през май 2012 г. Показва окървавени и разчленени войници от Червената армия на Русия. Снимката, създадена с помощта на актьори през 1992 г., е една от най-емблематичните творби на автора. Той описва видяното след засада на патрул близо до Мокор (Афганистан) през зимата на 1986 г. За фотографите прецизната постановка на Джеф Уол и вниманието към детайла са вдъхновяващи. Това е пример за наративно разказване на истории във фотографията.  

 

"Без заглавие - каубой” (1998 г.)

През 1998 г. Ричард Принс показва своя образ на емблематичния американски каубой по иновативен начин. Той е известен със своята “ре-фотография”. Авторът изследва променящия се пейзаж на американската идентичнст. Неговият талант е оценен през 2014 г., когато тази фотография е закупена за $3.74 млн.  

"На Нейно Величество” (1973 г.)

Гилбърт Проуш и Джордж Пасмор са известни със своите смели и провокативни произведения на изкуството. Те са пионери на съвместната фотография. “На Нейно Величество” е доказателство за техния подход към изкуството, който прокарва граници. То предизвиква зрителите да се изправят срещу неудобните истини за съвременното общество. Гилбърт и Джордж често се обръщат към спорни теми, което им печели както признание, така и неодобрение. Стойността на тази снимка достига до $3.75 млн. през 2008 г. 

 

„Twin Flames #49...” - (2018 г.)

Тази снимка затвърждава позицията на Джъстин Аверсано като един от най-ценните фотографи в сферата на NFT (б.а. - незаменимият токен е уникален запис в даден блокчейн. NFT могат да се използват за представяне на елементи като снимки, видеоклипове, аудио и други видове цифрови файлове). Проектът “Twin Flames" на автора демонстрира отдаденост към отглеждането и издигането на следващото поколение на дигиталните артисти. Самата снимка минава през няколко продажби, като на последната има етикет от $3.78 млн. и е от 2021 г. Всички приходи са инвестирани в колектив за NFT артисти.  

“Без заглавие №93" - 1981 г.

Eдна емблематична творба, която е дело на Синди Шърман. Тази серия от автопортрети се сдобива с нов собственик през 2011 г. срещу $3.8 млн. Сидни Шърман възприема гротескните изражения на лицето. В своята практика той се изправя срещу обществените норми за красота и женственост със сурова честност и уязвимост. Фотографите се възхищават на безстрашния подход на Шърман към автопортретирането, тъй като провокира размисъл и самоанализ. 

“Без заглавие - №96" - 1981 г.

Още един шедьовър на Сидни Шърмън. Част от работата на автора проследява темите за пола и идентичността. Изразът на лицето и езикът на тялото й показват различно послание и уязвимост. Тази емблематична творба е част от прочутата поредица “Untitled Film Stills”. През май 2011 г. колекционер я взима срещу $3.89 млн.  

„Духовната Америка“ (1981 г.)

Тази снимка на Ричард Принс предизвиква представите за авторство и автентичност във фотографията. За този колаж авторът черпи вдъхновение от кадър на Гари Грос, показващ 10-годишната Брук Шийлдс, разсъблечена във вана. Той ни изправя пред нашето отношение към сексуалността, знаменитостите и комерсиализацията на имиджа. “Духовната Америка” провокативно коментира сложността на съвременната култура. През 2014 г. намира своя нов притежател, който олеква с $3.97 млн., за да я получи след търг. 

"Рейн II" (1999 г.)

Този фотос на Андреас Гурски дълго време държи световния рекорд за най-скъпо продаден печатен продукт, след като през 2011 г. е оценен на $4.3 млн. Този минималистичен шедьовър изобразява Долен Рейн в Германия. Реката е изобразена между зелени тревни полета под облачно небе. Той вдъхновява фотографите да търсят красотата над светското. Андреас Гурски щателно редактира снимката, за да премахне всички следи от човешко присъствие. Той не оставя дори образите на кучета и фабриката, която е в близост до реката. Резултатът е сюрреалистичен и девствен пейзаж. 

“Флатирон” (1904 г.)

Това е снимка на Едуард Щайхен и показва емблематичната сграда “Флатирон” в Ню Йорк. През 2022 г. стойността й достига до впечатляващите 11.8 млн., което далеч надвишава прогнозните $2-3 млн. Това изображение показва несравнимата способност на Едуард Щайхен да уловя същността на градските пейзажи. Специалистите го определят за връх в архитектурната фотография, тъй като показва сградата в поразителна композиция. Фотографите могат да черпят вдъхновение от използването на светлина, сянка и перспектива от автора. Те могат да изследват красотата на градската среда чрез своите обективи. 

„Le Violon d'Ingres“ (1924 г.)

„Le Violon d'Ingres“ е скъпата снимка в света. В такава се превръща през май 2022 г., след като е продадена за рекордните $12.4 млн. Търгът е посветен на сюрреалистичното изкуство. Рядкото винтидж изображение представя музата на Рей Ман - Кики дьо Монпарнас. Тя отдава почит на емблематичната картина на Жан-Огюст-Доминик Енгр „Къпещият се във Валпинсон“ (1808 г.). Снимката съчетава елементи от човешки форми с музикални мотиви.  

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст