Животът в София срещу Копенхаген: Колко струва малката потребителска кошница?

Колко пъти можем да си позволим основни стоки в България и Дания?

 

Въпросът за цените на основните хранителни стоки и техният достъп в различни европейски столици е винаги актуален, особено когато става дума за сравнение на покупателната способност. Направихме малко проучване как стойността на малката потребителска кошница в столиците на България и Дания – София и Копенхаген – варира, като се вземат предвид както цените на основните продукти, така и средните работни заплати в двете страни.

Тези разлики не само отразяват стандарта на живот, но също така разкриват как икономическите реалности влияят на ежедневието на гражданите.

Цените на основни продукти: България срещу Дания

Малката потребителска кошница обикновено включва стоки от първа необходимост, като хляб, мляко, ориз, брашно. За целите на нашето проучване сравнихме цените на най-основите стоки в два магазина в Копенхаген и София. Ето какви резултати получихме:

Цени на основни продукти в София:

 
  • Хляб - 1,49 лв.
  • Мляко (1 л.) - 3,07 лв.
  • Брашно (1 кг) - 1,80 лв.
  • Картофи (1 кг) - 1,90 лв.
  • Захар (1 кг) -  1,70 лв.
  • Ориз (1 кг) - 3,66 лв.

Цени на основни продукти в Копенхаген:

  • Хляб - 20 датски крони (5,24 лв.)
  • Мляко (1 л.) – 13,60 датски крони (3,56 лв.)
  • Брашно (2 кг) - 17 датски крони (4,45 лв. или 2,23 лв. на кг)
  • Картофи (1 кг) - 16 датски крони (4,19 лв.)
  • Захар (1 кг) - 12 датски крони (3,14 лв.)
  • Ориз (1 кг) – 18,90 датски крони (4,95 лв.)

1. Хляб

 

Цената на хляба в София е 1,49 лв., докато в Копенхаген е 5,24 лв. Разликата е значителна – хлябът в Копенхаген е почти три пъти по-скъп от този в София. Въпреки че хлябът е един от основните хранителни продукти, разликата в цената отразява по-високите производствени разходи и стандарт на живот в Дания. За датчаните, чиято средна заплата е значително по-висока, тази цена не е толкова тежка за бюджета, докато за българите подобно покачване би било осезаемо.

2. Мляко

Млякото в София струва 3,07 лв. за литър, докато в Копенхаген е малко по-скъпо – 3,56 лв. Това е сравнително малка разлика в цените, което предполага, че млякото е продукт с по-стабилни разходи за производство, независимо от страната. Въпреки това, датчаните отново имат предимство по отношение на покупателната способност, тъй като средната им заплата им позволява по-лесно да поемат тези разходи.

 

 

3. Брашно

 

Брашното в София струва 1,80 лв. за килограм, докато в Копенхаген – 4,45 лв. за 2 кг, което е 2,23 лв. на килограм. Въпреки че разликата тук не е толкова драстична, все пак брашното в София е около 20% по-евтино от това в Копенхаген.

 

 

4. Картофи

 

Цената на картофите в София е 1,90 лв. за килограм, докато в Копенхаген те струват 4,19 лв. Разликата от около двойна цена отново показва, че базовите селскостопански продукти в Дания се продават значително по-скъпо.

5. Захар

Захарта в София струва 1,70 лв., докато в Копенхаген – 3,14 лв. Разликата е почти двойна. Подобно на другите продукти, високата цена в Дания е резултат от по-големите разходи за производство и обработка.

6. Ориз

Оризът в София струва 3,66 лв., а в Копенхаген – 4,95 лв. Разликата от около 1,30 лв. не е огромна, но все пак показва тенденцията за по-високи цени в скандинавските страни.

 

Цена на двете колички

Слагаме чертата и можем да заключим, че този пазар в София би ни струвал 13,62 лв. (6,96 евро), докато в Копенхаген същите продукти ще струват общо 25,53 лв. (13,06 евро)

Доходи и покупателна способност

Цените на стоките обаче трябва да се разглеждат в контекста на местните доходи. Българите получават средно по 953 евро средна заплата, по данни на Numbeо, докато средната работна заплата в Дания е на стойност от 3,742 евро. Тази огромна разлика в доходите променя възприятието за стойността на стоките. Въпреки че в Дания цените на хранителните продукти са значително по-високи, местните жители имат по-голяма финансова възможност да си ги позволят.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст