В последните дни на 48 НС: Нов опит за вдигане на минималната заплата

Депутатите ще гледат на второ четене предложението МРЗ да е 50% от средната за страната

 

В края на миналата година депутатите одобриха на първо четене предложение на БСП, според което минималната заплата трябваше да се вдигне на 850 лв. Това трябваше на база нов механизъм, според който МРЗ се изчислява на база средната заплата в страната за предходните 12 месеца. Според проекта, сумата трябва да се изчислява до 31 октомври всяка година.

Текстовете за промяна в начина на изчисляване на МРЗ обаче изобщо не бяха разгледани на второ четене в комисия, с аргумента, че с него се създават допълнителни разходи за бюджета, а такъв за 2023г. не беше гласуван.

От 1 януари, кабинетът все пак вдигна минималните доходи, но със 70лв., а не със 140 лв.,каквото беше гласувано на първо четене.  Така минималната заплата от началото на годината беше увеличена от 710 лв. на 780 лв.

Сега проектът, с който се определя механизъм за увеличение на МРЗ и тя да е 50% от средната за страната, отново е заложен в дневния ред на народното събрание.

 

Темата за определяне на механизъм, по който да се изчислява размерът на минималната заплата не е нова. До момента обаче съгласие между работодатели, синдикати и държава никога не е постигано.

Така в крайна сметка минималните доходи у нас продължават да се определят административно. А това винаги води след себе си недоволството на работодателите в браншовете с най-ниски заплати.

Снимка: iStock

Още с публикуването на предложените промени в края на октомври, Businessnovinite.bg потърси мнението по темата и на главния икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов. Според него подобно предложение за определяне на МРЗ в краткосрочен план не би навредило на конкурентоспособността у нас, но не би могло да бъде дългосрочно решение.

Снимка: iStock

„Докато има икономически растеж и България догонва европейските нива на заплащане, това може и да работи. Но тази опростена формула не дава гъвкавост при кризи. Ако бъде заложена в закон как при необходимост ще се даде възможност за нулева година, за година без актуализация на МРЗ?“, коментира Богданов.

Снимка: iStock

В последните дни на 48 НС, депутатите ще разгледат на първо четене и законопроект за личния фалит на физическите лица, внесен от министерския съвет.

Тагове

@

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст