Той бе шампион във Формула 1, а сега набира милиони за нов фонд за рисков капитал
От Формулa 1 до Силициевaтa долинa: Нико Розберг влизa в светa нa рисковия кaпитaл
Вероятно за някои от тези неща не подозирате, че съществува глоба
Глоба за опръска пешеходец, за хвърлен фас от прозореца на колата и други подобни съществуват в системата на КАТ и има реална опасност за бъдете глобени за тези неща.
Законът за движение по пътищата е може би най-нарушаваният закон в България. Само за периода 1 януари до 15 ноември 2022 г. са издадени 829 864 фиша, както и 924 859 електронни фиша за нарушение на скоростта.
Повечето шофьори са наясно какво може да им се случи, ако карат с превишена скорост, без колан или паркират неправилно. В закона обаче има и глоби за нарушения, които не са толкова известни, защото КАТ не толкова често ги налага.
Глоба от 50 лв. може да отнесе шофьор, чийто автомобил е с кални или силно замърсени регистрационни табели. Същото важи и ако номерът е закрит по някакъв начин.
20 лв. глоба, ако опръскаш пешеходец
Когато на платното за движение има вода, кал или дребни камъни, водачът е длъжен да шофира с такава скорост, че да не причини изцапване или нараняване на пешеходците. Може би това е един от „мъртвите“ текстове в закона – съмнително е дали в практиката от последните години има издаден фиш или акт за такова нарушение. Принципно няма предвидена специална санкционна норма. Затова глобата е 20 лв. по общия текст на чл. 185.
Ако изхвърлиш от прозореца на колата си фас, чашка от кафе, някакъв друг предмет или си почистиш пепелника, може да получиш фиш за глоба в размер на 30 лв. Ако разпиляваш предмети или вещества и по този начин създаваш опасност за движението, санкцията е 150 лв.
Шофьорите много обичат на натискат клаксона, когато някой колега ги „издразни“ на пътя. Неправилно използван звуков сигнал в населено място може да ти донесе 10 лв. глоба, показва справка в Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата".
Ако преминете неправилно през жп прелез пък може да бъдете глобени с от 20 до 150 лева.
В случай, че не спрете двигателя на автомобила, когато МПС е в престой или е паркирано, може да ви накарат да платите 50 лева. Изключение прави ситуацията, в която работата на двигателя е необходима за извършване на товарно-разтоварна или друга технологична дейност.
България се нарежда сред страните, които не толерират използването на антирадари, които смущават системите на Пътна полиция за засичане на превишената скорост. У нас това нарушение се санкционира с фиш за 50 лв.
Ако организирате или участвате в нерегламентирани състезания по пътищата, отворени за обществено ползване, може да бъдете глобени с 3000 лева.
150 лева е санкцията, ако не осигурите път за безпрепятствено преминаване на превозно средство, сигнализиращо със специален звуков и светлинен сигнал- линейка, полиция и други.
От Формулa 1 до Силициевaтa долинa: Нико Розберг влизa в светa нa рисковия кaпитaл
Замърсяването става по-сериозно и е през цялата година, показват данни на организацията
Как да намерите най-изходните оферти?