Левон Хампарцумян: Политиците ни търсят кризи, за да кажат: "Ние можем да ги решим"

От своя страна, финансистът Кузман Илиев нарече правителството "заченато в грях"

 

"Заченато в грях политическо правителство. Тези хора до онзи ден бяха по площадите едни срещу други, викаха си, че са мафиоти. Сега те са заедно и са приятели - първи ервоатлантици и се наричат със същите имена. Това изглежда шизофренно на публиката и изглежда сякаш няма водач зад кормилото, сякаш България няма да вземе завоя", каза финансистът Кузман Илиев в предаването "Тази събота", относно политическата и икономическа обстановка в страната.

Ще стане ли политическата криза у нас и икономическа?

По думи на финансиста Левон Хампарцумян има различни нива за усещането за криза.

"В Етиопия е катастрофа. При нас политиците търсят кризи, за да кажат: "Ние можем да ги решим". Ако няма криза, те я измислят, за да могат да ни внушат усещнето, че има някакъв голям проблем, а те държат ключа от решението", каза Хампарцумян.

 

По негови думи европейската икономика е изправена пред по-ниска конкурентноспособност, спрямо икономиките на САЩ и Китай, особено в стратегията за зелени политики.

"Проблеми в икономиката има и това се вижда. Износът ни пада с 2% за миналата година, вносът ни 6%, промишленият индекс с над 8% средно. Тоест виждаме чувствително забавяне", добави Кузман Илиев.

Успя ли да ни доближи правителството до еврозоната?

По думи на Илиев проблемът не е само инфлацията, която е 3,5 процентни пункта над това, което ни трябва, за да влезем в еврозоната. Големият проблем е дефицитът.

"Дефцитът се мери като някакъв дял от баницата. Миналата година сме казали, че ще имаме една баница, но се разминаваме със 7,5 млрд. от прогнозата, а тази година ще са 8,5 млрд.. Тоест баницата е по-малка и парчето, което липсва е по-голямо. Ние няма да спазим маастрихтския критерий за влизането в еврозоната", каза Илиев.

Той разясни, че по-големият дефицит се отразява и на инфлацията и така няма да имаме изпълнени няколко критерия, което ще доведе до политическо решение.

Ще влезем ли в еврозоната през 2025 г.?

Според Илиев имаме шанс да приемем еврото в средата на 2025 г.
"Ако сега се пусне искане за конвергентен доклад, ще се окаже, че не отговаряме. Истината е, че много дълго време отговаряхме", добави Илиев.

Според Хампарцумян трябва да направим всичко възможно, за да влезем в еврозоната, въпреки че не се справяме с техническите показатели, защото факторите като политика и дипломация, също са от важно значение. 

По думи на Илиев ротацията размива отговорностите за това кой взима финансовите и икономически решения в страната. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст