Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Вижте какви количества ще стигат до България от терминала край Александруполис
Очаква се от следващата година да се разтоварват 10 танкера с втечнен газ - общо около 1 млрд. куб. метра, които ще бъдат насочвани към България. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов, който заедно с изпълнителния директор на "Булгатрансгаз" Владимир Малинов инспектира напредъка по изграждането на терминала за втечнен природен газ (LNG) край пристанището в Александруполис, Гърция. В инспекцията ще участват и представители на ръководството на гръцката фирма изпълнител на проекта.
Министърът уточни, че това е около една трета от количествата, необходими за България.
"Срокът за завършване на терминала е в края на тази година, така че от следващата година той да влезе в търговска експлоатация", добави Росен Христов.
БТА припомня, че българският газов оператор "Булгатрансгаз" притежава 20-процентов дял в новоизграждащия се терминал, а в края на август миналата година бе договорено капацитетът, който е резервиран първоначално от страна на България, да бъде увеличен от 500 милиона на 1 милиард кубични метра на година.
Два месеца напред от графика се движат всички наземни работи, съобщи министър Христов. Той информира, че е изградена дигата, с помощта на която ще бъде изкопана траншеята за полагането на тръбите. След това остава да се направят два тунела под магистралата и железопътната линия.
Общо 4 км е наземното трасе, което ще свърже плаващата част с газопреносната мрежа на Гърция, след което през интерконектора с България страната ни ще може да доставя газ от терминала за втечнен природен газ.
Остава да се изгради и плаващата платформа, която в момента се доработва в Сингапур, след което тя ще бъде докарана край Александруполис. Очаква се да се направи и анализ за съществуването на стари подводни мини в района, който ще бъде извършен от военните в Гърция. След това ще бъде направена и морската част от терминала, уточни министърът.
Част от търговете, които "Булгаргаз" организира за доставчици на втечнен газ, ще бъдат доставяни именно на терминала край Александруполис. Друга част ще бъдат доставяни на договорените вече терминали в Турция. "Преговаряме с американската компания "Шениер". Преговаряме и с всички големи европейски производители и търговци, така че да обезпечим напълно и дългосрочно доставките на газ за България и да осигурим необходимата ни сигурност", заяви Росен Христов.
Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов обясни, че е подписан договор с изпълнител на съществуващ танкер, който в момента се преоборудва, за да бъде използван впоследствие като терминал за регазификация. В момента строителните дейности по танкера се извършват в Сингапур. Корабът се очаква да дебаркира във водите на Александруполис до края на ноември. Тогава трябва да започнат окончателните дейности по свързването на терминала и от 1 януари 2024 г. да бъде възможно първите количества втечнен природен газ да бъдат регазифицирани, посочи Малинов.
Общият капацитет за регазификация на терминала ще бъде около 5 млрд. куб. метра на година, като България ще ползва около една четвърт от него или 1 млрд. куб. метра годишно.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи