„Ние не сме Дисниленд": Възмущение в Рим заради „гладиаторските“ битки на Airbnb в Колизеума
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Сметката на Министерството на финансите ще излезе много крива, каза той пред businessnovinite.bg
В поредния опит за увеличаване на приходите в бюджета, Министерството на финансите предложи вдигане на ставката на ДДС за ресторантьорите, което, според председателя на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов, би нанесло тежък удар на сектора и цялата туристическа индустрия. Пред bTV Бизнес Новините, Алибегов каза, че новата мярка е в разрез с практиките в повечето европейски страни, които традиционно предлагат по-ниско ДДС за сектора, а ефектите от увеличението на ставката ще са значително по-негативни, отколкото държавата предполага.
Нелоялна конкуренция на международно ниво
Председателят на асоциацията подчерта, че повишената ставка на ДДС прави България неконкурентоспособна спрямо други популярни туристически дестинации в Европа, където намаленото ДДС е стандарт за туристическия сектор от десетилетия.
"5% от тези 11% разлика, ги плащаме като корпоративен данък в бюджета. Другите 7% ги ползваме за инвестиции в бизнеса, за реклама и за вдигане на заплатите на персонала. В нашия сектор са най-големите заплати, за последните две години. Когато тези 7% ги няма спират инвестициите и ще се наложи обектите да затворят, тъй като ще се изисква актуализация на цените", отбелязва той.
Високи разходи и трудности в работната ръка
Един от основните проблеми пред сектора е високият разход за персонал. Ресторантьорството и хотелиерството не могат да автоматизират дейността си както в други отрасли – всеки аспект от услугата изисква ръчен труд.
„Работната ръка е толкова скъпа, че не се връзва. Тя изяжда цялата печалба.“, заявавя Алибегов пред нашия екип.
"Например аптеките, една аптека прави оборот от 5 хил. лв за един ден с двама човека на касата, две заплати така да кажем. Едно заведение прави 5 хил. лв оборот с 12-15 човека. Тоест 12 заплати." обяснява председателят.
Заплахи за инвестиции и запазване на работните места
С повишаването на ставката на ДДС, ресторантьорите прогнозират необходимост от актуализация на цените, което би отблъснало част от клиентелата и би довело до спад в оборотите. Това, според Алибегов, ще предизвика негативен цикъл от затваряне на обекти и освобождаване на персонал. Представителят на бранша твърди, че очакванията на държавата за допълнителни 400 млн. лева от увеличението са погрешно изчислени.
"В момента, в който се вдигат цените, оборотите ще паднат, обектите ще затворят, ще се освободят хора, ще паднат осигуровки. Така че тази сметка на Министерството на финансите ще излезе много крива и трябва след това да се каже кой ще плати цената.“, добавя той.
Според Алибегов, увеличението на ДДС не само че няма да доведе до очаквания ръст в приходите за бюджета, но ще вкара много предприятия в тежка и дългосрочна криза. Последните три години браншът отчита по-голям общ данъчен принос, включително от корпоративни данъци, в сравнение с 2018-2019 г., когато ставката на ДДС беше 20%. Наблюдава се изсветляване на сектора, значително намаляване на нарушенията и подобряване на условията за служителите. Ето защо според председателят няма смисъл от завишение на ставката, след като 21 страни в ЕС отдавна са приели по-ниско ДДС за ресторантьорството, признавайки ключовата роля на сектора в заетостта и икономиката.
Какво означава това за крайният потребител?
Несъмнено ще има актуализация за цените за крайният потребител. Освен това Алибегов отбеляза, че критиката, които получи сектора, че след като ДДС-то бе свалено, цените също не се промениха, е неоснователна. „Това не е вярно. Задържахме цените. Да, не ги свалихме, но се задържаха, защото ако видите инфлацията през последните две години и как всичко поскъпна, цените в заведенията са нараснали само с 5 до 8%“
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Не забравяйте да следите за тези въпроси, които интервюиращият може да използва, за да ви изпита
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.