
Мъж влезе на Expo 2025 в Япония с билет отпреди 85 години
През 1940 година изложението е отменено заради ескалацията на Втората световна война
Има само един човек, с правото да постави подпис върху евробанкнота
Всяка евробанкнота носи подписа на някой от президентите на Европейската централна банка (ЕЦБ). Подписът не е защитен елемент, но не и просто елемент от дизайна.
Той представлява ЕЦБ и символизира стойността на евробанкнотите като парична база.
Той е символ на доверие, отговорност и приемственост. При смяната на всеки презиент на ЕЦБ той поема отговорността да постави подписа си на всяка нова купюра евробанкноти. В момента тази възможност е в ръцете на Кристин Лагард.
Но как става това? ЕЦБ събира няколко мостри от подписа на президента и избира най-добрият вариант. След това процесът по печат на банкнотите може да започне. Акредитираната печатница използва подписа, за да създаде печатни плаки, които ще печатат евробанкноти с новия подпис.
Банкнотите с подпис на предходните председатели остават в обръщение и също са законно платежно средство.
До момента подписите си са оставили Вилем Ф. Дуйзенберг, Жан-Клод Трише, Марио Драги или Кристин Лагард – съответно първия, втория, третия и четвъртия президент на Европейската централна банка. Всички тези банкноти са еднакво валидни.
Европейският съвет назначи Кристин Лагард за президент на ЕЦБ през 2019г. за мандат от 8 години без възможност за подновяване. Това означава, че тя ще поеме длъжността до 2027 г.
За момента България преговаря да влезе в еврозоната през 2024г. или най-късно през 2025г., така че ако Кристин Лагард все още е президент на ЕЦБ, то тя ще постави подписа си върху българското евро.
През 1940 година изложението е отменено заради ескалацията на Втората световна война
Бутилка е направена от истинско злато
Пазарните динамики диктуват нови инвестиционни подходи