Това е добра новина за хората със спестявания
Държавната гаранция на банковите влогове скача два пъти. От 100 хиляди на 196 хиляди лева. Съобщението е на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. На практика това е добра новина за хората със спестявания. Дори и при фалит или несъстоятелност на банка, суми до 196 хиляди лева ще бъдат гарантирани, т.е. хората няма да губят тези свои спестявания.
Промяната влиза в сила от 31-ви декември, за да може страната ни да се присъедини към останалите в Евросъюза, които гарантират влогове до 100 хиляди евро.
Делът на лошите кредити нарастват до близо 18%. Към момента българите имат общо 7 милиарда лева необслужвани кредити. Само за месец тази сума е нараснала с близо 160 милиона. Основно фирми са големите длъжници, но има и забавени потребителски и ипотечни заеми.
Сред големите длъжници на банките са строителните компании. Кризата намали работата и продажбите в този сектор драстично. И така строителните фирми, изтеглили кредити с надеждата, че ще продължат да строят и продават жилища и офиси, не успяват да ги връщат навреме. Като повечето хора в строителния бизнес и мъж, чиято история можете да гледате във видеото, е взел фирмен заем. Казва, че за човек в неговото положение, сега е трудно:
“Най-сложното е да изкара парите, пък то лесно ще погаси заема”, каза предприемачът Станислв и призна, че не успява да погасява вноските си навреме, затова плаща лихви.
Кредитните експерти не очакват в близко бъдеще бизнесът да се превърне в коректен длъжник към банките. Икономиката може официално и да е излязла от рецесията, но изминалата година е била трудно за повечето предприемачи:
“Бизнесът по-трудно преживя 2010-та. Голяма част от приходите не се сбъднаха, потреблението беше малко, пазарът беше свит, затова при фирмите виждаме, че е по-трудно да обслужват задълженията си”, обясни кредитният консултант Тихомир Тошев.
Банковата система на страната остава стабилна, въпреки че обемът на непогасените заеми се увеличава. Финансовите институции са заложили риска от необслужване на заемите още при отпускането им. Анализаторите на пазара обаче казват, че не очакват скоро проблемните кредити да намалеят.
“Все още си мисля че те ще продължат да нарастват, макар и като цяло да има забавяне на скоростта, все пак ще има ръст на лошите и необслужвани заеми”, каза Иван Стойков, финансов анализатор.
Засега прогнозите вещаят, че едва през втората половина на 2011-та ще видим обръщане на тенденцията и лошите кредити ще станат по-малко.
През последните месеци на тази година сме свидетели как лихвите намаляват. Тенденцията е валидна както за кредитите, така и за депозитите. Лихвите по депозитите обаче намаляват доста по-бързо, отколкото тези по кредитите. Експертите очакват догодина това понижаване да продължи. Така че за хората с кредити вероятно ще бъде по-лесно да се издължават към банките, ако лихвите намаляват. Но пък хората, които спестяват пари на депозити, ще имат по-ниска доходност.