Решението за въвеждането й ще е на държавния енергиен регулатор
Продължаваме с потребителските теми и новите по-високи цени на тока от 1 юли. Дружеството в Югоизточна България EVN възроди идеята от това лято, с месечните си сметки за ток, домакинствата да плащат и твърда такса, независимо от това което потребяват. Това ще засегне над милион и половина домакинства в страната.
В миналото енергомонополистите на няколко пъти искаха да има такса електромер. Държавата обаче не им разрешаваше. Сега таксата е наречена по друг начин.
EVN са нарекли таксата, която искат да събират от домакинствата, такса „Мощност”, обобщава Димитър Анестев. Дружеството е изчислило, че за семействата с апартаменти и тези с малките фамилни къщи и вили таксата трябва да бъде един 1,80 лв. Ако в миналото енергомонополистите искаха от държавата да събират допълнително пари за отчет на електромерите, сега EVN настоява да получава твърда сума от абонатите заради това, че осигуряват в домовете напрежение с достатъчна мощност да захранят всичките уреди.
Мощността пак се мери в киловати.
Към днешна дата ЧЕЗ и Е.ОН не планират да въведат такава такса
Прави впечатление обаче, че те искат доста по-високи цени на тока спрямо това, което иска EVN. А начисляването на такива твърди такси е сигурен приход за компаниите, независимо колко потребяват домакинствата.
Ако държавата разреши на EVN такса Мощност, не е изключено догодина при следващото определяне на цените, ЧЕЗ и Е.ОН също да поискат такива такси. Засега държавният регулатор се въздържа да коментира поисканата такса.
Какво смятат абонатите на EVN?Хората не са съгласни да плащат твърда месечна такса Мощност. Според тях токът е достатъчно скъп.
Мениджърите на EVN обаче се аргументират, че въвеждането на таксата е по-справедливо за абонатите в големите градове, спрямо хората във вилните зони.
"За един клиент, който живее в един панелен апартамент и според нашите сметки има потребление над 300 киловата месечно, неговата сметка ще му намалее. Защото част от тази цена, която той досега плаща ще бъде поета от клиентите по вили и от такива като наследствени имоти по селата, които не консумират нищо или правят потребление по 10-20 киловата", обясни Гочо Чемширов, мениджър ‘Регулации” в EVN.
Такава такса има и в Германия дават за пример EVN. Монополистът е категоричен, че от нея няма да печели още повече. Само ще раздели ясно разходите по мрежата от самата цена на тока.
Дали ще ни натоварят да плащаме нещо като абонаментна такса за тока, т.е. така наречената такса Мощност, предстои да видим. Дебатът вече е започнал, очакваме крайното решение на държавният регулатор.