Попадането на уредите на сметището е опасно, защото те съдържат токсични вещества
У нас няма действаща инсталация за рециклиране на монитори от компютри и телевизори. Затова, когато ги изхвърлим, те най-често попадат в депата за смет. Това е опасно както за околната среда, така и за хората. Ще се промени ли това и кога? Отговорът потърси Мария Ванкова.
Най-често съдбата на старите телевизори и компютри преминава през или до кофата за боклук и след това на сметището. Това обаче е опасно, тъй като уредите съдържат токсични вещества. При счупването им то може да попадне в организма на човек.
За да се избегне това, фирми обикалят по заявки и безплатно събират директно от домовете стари уреди. Паралелно големите магазини за техника предлагат по-ниска цена на уредите, ако в замяна им оставим стария си телевизор.
"Някъде около 10 процента излиза по-евтино, ако купите уред от екооферта и върнете стария", обясин Йордан Въкавчиев, управител на магазин.
И ако сме се разделили по разумен начин със стария си телевизор или компютър, вместо на сметището, най-вероятно той ще залежава в някой склад. Причината - у нас няма инсталация за рециклиране. С помощта на европейски средства обаче проблемът ще бъде решен. Съюза ще помогне с около 500 хиляди евро на българска фирма, която ще изгради инсталация на територията на София.
"Това са ценни отпадъци, много малко хора го осъзнават, в мониторите се съдържат пластмаси, съдържат се бубини с мед, съдържат се платки, и всичките тези материали са рециклируеми и продаваеми", заяви Ирина Василева, директор „Развитие на дейностите с отпадъци” във фирмата бенефициент.
Инсталацията ще бъде готова в началото на следващата година. Дотогава обаче складовете със стари телевизори и компютри ще се препълнят, обясняват от фирмата. Затова част от количеството ще бъде транспортирано в Румъния или Гърция, където рециклирането на един тон материал на фирмата струва между 200 и 300 евро.