Фондовите пазари процъфтяват и никога не е имало повече милиардери, а те са по-могъщи и по-богати от всякога. Много от тях обаче не са имали такъв късмет в началото на своя живот. Докато много милиардери са родени в богатство или са имали голяма помощ благодарение на семейните си връзки, други са създали империи от нищото. Ето списък на Forbes с милиардерите, които са живели в бедност преди да завладеят света:
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Хам е едно от 13-те деца, родени в бедно семейство в Оклахома. Като момче той помага на семейството си да бере памук, преди да си намери работа на бензиностанция на 16-годишна възраст. Това провокира интереса му към петрола и газа, поради което той основава бизнес с камиони, който транспортира вода до петролни полета. През 1967 г. той основава Continental Resoruces. Това екомпания, която днес произвежда 400 000 барела петрол и газ на ден.
Ян Кум, 16,4 милиарда долара
Кум е израснал в къща без топла вода в село близо до Киев, Украйна. Като 16-годишен той се мести в Калифорния с майка си. Преживявали, а майка му се е грижела за прехраната. По-късно получавала социални помощи, когато се разболяла от рак, а Кум чистел магазини. По-късно Кум основа WhatsApp, който продава на Facebook през 2014 г. за 19 милиарда долара.
Дейвид Стюарт, 11,4 милиарда долара
Той е израснал през 50-те години в Мисури. Баща му издържа него и шестте му братя и сестри, като работи като събирач на боклук, механик и портиер. Първите дни на неговата компания World Wide Technologies, която той основа през 1990 г., също са трудни. Не си плащал заплатата и трябвало да гледа как му запорират колата заради дълговете му. Днес World Wide Technologies генерира 20 милиарда долара годишен приход, а Стюард е най-богатият чернокож в САЩ.
Син на родители, близки до царя, избягали от Русия по време на болшевишката революция, Олеников израства в Иран. Семейството се премества в САЩ през 1957 г. Те имат само четири куфара, от които е откраднато всичко ценно още през първата им нощ в новата страна. Майка му получава работа като икономка, а баща му е портиер. Самият Игор започва работа в строителен магазин. Днес той притежава империя за недвижими имоти с повече от 17 000 жилищни единици в САЩ.
Милър е шестото от девет деца, роден непосредствено след Голямата депресия. Семейството било толкова бедно, че имало само една електрическа крушка, която трябвало да местят от стая в стая. Тя и нейният съпруг, бивш мениджър в Toyota, превръщат шоурума на производителя в една от най-големите мрежи от автокъщи в страната. След това продават мрежата на Asbury Automotive през 2021 г. за 3,2 милиарда долара. Днес Милър е собственик на инвестиционната компания Larry H. Miller Group.