Как вървят електрическите автомобили на пазара втора употреба?
До колко запазват стойността си електромобилите
Глобалната дейност по сливания и придобивания на стартиращи компании е претърпяла значителен спад
В днешния забързан корпоративен свят променящата се динамика води до радикална трансформация. Сливанията и придобиванията (M&A) продължават да играят важна роля в света на труда, тъй като компаниите се стремят да се адаптират, да растат и да правят иновации към променящата се пазарна динамика и потребителските изисквания.
Глобалната дейност по сливания и придобивания на стартиращи компании е претърпяла значителен спад от 2021 г. насам, според неотдавнашния доклад на Mind the Bridge и Crunchbase. През 2023 г. компаниите са сключили само 111 сделки, което е спад от 145 през 2022 г., поради предизвикателни макроикономически фактори, условия след пандемия, нарастващи лихвени проценти и променлива инфлация, които доведоха до продължаващи колебания в дейността по сделките.
Въпреки това, през 2024 г. сделките за сливания и придобивания претърпяха стабилно възобновяване, като докладът на EY отбелязва, че само през второто тримесечие на 2024 г. дейността по сделки с частен капитал е видяла над 120 обявени сделки на стойност 196 милиарда долара. Проучвайки около 2532 транзакции на сливания и придобивания на стартиращи фирми, завършени между 2000 г. и първата половина на 2024 г., Mind the Bridge и Crunchbase изброиха водещите компании, водещи най-много придобивания на стартиращи компании от 2000 до 2012 г.
1. Alphabet (САЩ)
Брой придобивания: 222
Общ разход за придобивания: 16,6 милиарда долара
Alphabet (компанията-майка на Google) оглавява списъка, с фокус върху придобиването на стартиращи компании в областта на изкуствения интелект, машинното обучение, облачните технологии и автоматизацията. Някои от най-значимите сделки включват DeepMind (AI) и YouTube.
2. Microsoft (САЩ)
Брой придобивания: 140
Общ разход за придобивания: 50,1 милиарда долара
Microsoft се отличава с насочени придобивания, които укрепват позициите ѝ в корпоративните технологии, AI и облачните услуги. Най-известните сделки включват LinkedIn, GitHub и Nuance Communications.
3. Cisco Systems (САЩ)
Брой придобивания: 134
Общ разход за придобивания: 59,8 милиарда долара
Cisco е лидер в придобиванията на стартиращи фирми в областта на мрежовите технологии и киберсигурността, включително AppDynamics и Duo Security, за да остане конкурентоспособна в технологичния сектор.
4. Accenture (Ирландия)
Брой придобивания: 119
Общ разход: Неразкрит
Accenture използва придобиванията, за да разшири консултантските си услуги и дигиталните си способности. Компанията се фокусира върху стартиращи фирми, специализиращи в данни, аналитика и автоматизация.
5. Apple (САЩ)
Брой придобивания: 102
Общ разход за придобивания: 6,5 милиарда долара
Apple придобива предимно стартиращи компании в сферата на хардуера, софтуера и разширената реалност. Сделки като тези с Beats Electronics и PrimeSense подсилват екосистемата на Apple.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
До колко запазват стойността си електромобилите
Вижте какви са предложенията
Биткойнът се доближава все по близо до исторически връх от 100 000 долара