Сенките на Студената война: 3 тайни съветски подземни мегаструктури в Крим (СНИМКИ)

Топ 5

Една от тези бази може да издържи атомна бомба, но от не повече от 100 килотона

 

Студената война все още напомня за себе си. Не всички следи са заличени от лицето на земята, някои от тях успяват да оцелеят половин век, все още недосъпни за любителите на историята, казва Urbextour. 

Обект К-825

Обект К-825 се намира в залива Балаклава и е предназначен там да се извършва ремонт и поддръжка на дизелови подводници от проект 613. Базата е разположена под земята, а нейното строителство продължава от 1957 до 1961 г. Общата площ е 11 хил. кв. м. Обектът е със средно ниво на антиядрена устойчивост, а базата може да издържи атомна бомба от не повече от 100 килотона.

Въпреки първоначалния проект, състоящ се от четири дока и корабостроителница, е построен само един.

Капацитетът на базата може да побира 7 подводници.

K-825 изпълнява няколко функции наведнъж:

  • Ремонт на лодки;
  • Бомбоубежище за 1000 души;
  • Болница с 50 легла (в случай на военни действия);
  • Разполагане на комуникационен център и команден пункт на 14-та дивизия подводници.

След залива Балаклава подводницата трябва да влезе в канала самостоятелно, преминавайки през планината. Успоредно на канала е минавал дълъг 300-метров коридор, който е бил използван за технически нужди.

Сухият док, който се намира под кораборемонтния завод на дълбочина 7,5 метра, има ширина 10 метра и дължина 70 метра. В най-широката част диаметърът на канала достига 22 метра. Влизането в тунела не е толкова лесно: на входа е поставен многотонен плаващ кесон (вид корабна кутия). Благодарение на издухването на въздуха той се задържа на повърхността и затваря входа.

Зареждането на торпеда и подготовката им за използване се извършват в различни части на базата, а самото транспортиране се извършва на колички по релси, опънати по цялата територия. Средното време, прекарано в подводната база в миналото, не надвишава един месец. Общо около 200 души бяха необходими за функционирането на K-825: промишлен производствен персонал, обслужващ техническите системи, докери и лагерния гарнизон, осигуряващ охрана на три поста.

Всички боеприпаси се съхраняваха в специално бомбоубежище, близо до подземния канал, в южната част на базата. В северната част на базата e разположено хранилище за гориво до 44 хиляди тона петролни продукти. Сглобяеми бетонни седемметрови плочи надеждно защитaават западния изход.

Обект 221

В разгара на Студената война изграждането на тайни и надеждни бункери и убежища е тенденция. Обект 221 е замислен като резервен команден пункт на Черноморския флот на СССР. Строителството започва през 1976 г. и освен запазването на целостта след ядрен удар, той трябва да осигури пълна автономност за живота и работата на няколко хиляди души в продължение на няколко години. Базата е оборудвана с мощен комуникационен център, който трябва да осигури връзка с всяка точка на света.

 

Началото на строителството е насрочено за 1977 г. За бърза и ефективна работа на проекта е създаден специален минен батальон, съзтавен от войници от строителния батальон.

До 1987 г. е построен двуетажен подземен комплекс с площ от около 20 000 квадратни метра, който съдържа сложна система от коридори, две галерии за тръби и тръбопроводи с дължина 500 метра, огромен резервоар за вода и вентилационни шахти.

Когато почти 90% от комплекса е готов, СССР се разпада и строителството е спряно. Освен това Украйна се обяви за безядрена държава и съществуването на съоръжение 221 вече не е възможно. Частни лица изкупиха комплекса, а всичко ценно е свалено и продадено. Своя принос имат и вандалите, които превръщат останките от могъщия някога комплекс в подземна джунгла със скрити опасности за живота.

Обект "Къртица"

Обектът, наречен "Къртицата", се счита за най-голямата подземна структура на Севастопол. Площта му достига 30 хиляди квадратни метра. Конструкцията се смята за легендарна, а достъпът до нея е много по-труден, отколкото изглежда на пръв поглед.

Изграждането на съоръжението започва през 30-те години на миналия век, като първоначалните цели предполагат функционирането на пълноценна подземна електроцентрала. „Къртицата“ е разположена в скалистия масив на Севастополския залив, възстановявайки две огромни машинни зали с 25-мегаватови турбогенератори.

„Къртицата“ оцелява по време на войната и е почти завършена до 50-те години. Строителните процеси продължават до 80-те години, след което всичко е замразено и остава в този си вид до днес.

Днед много преходи и галерии в долните нива са напълно наводнени. Днес "Къртицата" е огромна подземна бетонна площ с кабели и разнообразен пейзаж: стълби, кладенци, заплетени коридори и впечатляващи метални конструкции. Някои врати все още са затворени, криейки тайните на историята от анонимни посетители.

В някои стаи животът все още се поддържа, както се вижда от пукането на таблото. Въпреки че повечето трансформатори отдавна са изключени и разглобени за части. По пода има разтопена хидроизолация и следи от трансформаторно масло.

В някои тунели все още се чуват гласовете на работници, които все още поддържат живота на базата.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст