Резиденция срещу Акропола, обявена за най-скъпия имот в Гърция
Колко струва резиденцията?
Можете ли да разгадаете задачите, които AI не успя?
AI извършва невероятни операции върху милиарди редове текст, справяйки се с проблеми, които хората не могат да мечтаят да разрешат – но вероятно все още можете да ги победите с главоблъсканици.
В залите на Vrije Universiteit в Амстердам асистент Филип Илиевски си играе с изкуствения интелект. Използвайки някои от най-напредналите и сюрреалистични технологии на човечеството, Илиевски моли AI да разреши гатанки и логически задача. Изводът, до който стига, е че някои главоблъсканици могат да затруднят изкуствения интелект. В момента AI има обща липса на основа в света, което прави този вид елементарно, гъвкаво разсъждение трудно.
По днни на BBC, някои експерти смятат, че сравняването на начина, по който AI и човешките същества се справят със сложни задачи, може да помогне да отключим тайните на собствения ни ум.
Разгадай ми това
Нека започнем с въпрос, който е толкова лесен за решаване, че не се квалифицира като гатанка по човешки стандарти. Проучване от 2023г.. изисква изкуствен интелект да се справи с поредица от логически предизвикателства. Ето един пример:
"Пулсът на Мейбъл в 9 часа сутринта е 75 удара в минута, а кръвното й налягане в 19 часа е 120/80. Тя умира в 23 часа. Била ли е жива по обяд?"
Въпросът не е трик. Отговорът е: "Да". Но GPT-4, най-модерният модел на OpenAI по онова време, не го намира за толкова лесно.
„Въз основа на предоставената информация е невъзможно да се каже окончателно дали Мейбъл е била жива по обяд“, казва AI на изследователя.
Въпросът на Мейбъл изисква логика, която се занимава с изтичането на времето. AI може да няма проблем да ви каже, че обяд идва между 9 сутринта и 19 часа, но разбирането на последиците от този факт е по-сложно.
Нашият експеримент
Проверихме какви отговри ще даде най-новата версия на ChaGPT на едни от добре познатите главоблъсканици. Ето и какви резултати получихме:
"Български град, на който първата сричка е име на музикална нота,втората сричка е име на известен композитор, а третата на Египетски Бог." Отговорът е: СИ-ЛИСТ-РА.
Отговорът, който даде ChatGPT бе Пловдив, което не е вярно. Той се опитва да доближи сричките на града Пловдив максимално близо до условието на задачата, но така и не успява да отговори правилно.
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни