Кои са победителите с най-добрите технологични проекти на TUES HACK FEST 2024?

Технологии

Медийното жури отличи като най-социално значим проект, който улеснява лекарите в процеса на диагностициране чрез AI

 

Някои твърдят, че олимпийският принцип е „Важно е участието“. Всъщност олимпийският принцип гласи „Най-важното нещо в живота е не триумфът, а битката; важното е не да си победил, а да си се борил добре“.

И все пак…

Тази година бяха раздадени рекордните 63 награди!

Победителите в тазгодишното издание на TUES FEST 2024 са:

Победител в категория компютърни мрежи е Ransom 2.0! Проекта симулира действията на зловредни кодове от тип Ransomware. Целта е да може крайния потребител да тества как неговите защити биха се справили срещу атака от този тип. Този проект е Разработен от Ангел Николов - 12 В клас в ТУЕС, а наградата бе връчена от проф. д-р на науките инж. Иван Кралов

Победител в категория роботика и вградени микрокомпютърни системи e Cable = Undefined! Революционизира embedded проектите, като елиминира проблемите със сложните окабелявания. С два взаимно свързани breadboard-а както начинаещи, така и по-напреднали могат лесно да създават връзки без нуждата от кабели. Техният уебсайт е достъпен и има вградени AI функционалности, които допълнително оптимизират процеса, като предлагат начини за свързване и генерират персонализиран код. Наградата бе връчена от проф. д-р на науките инж. Иван Кралов

TUES HACK FEST 2024

Победител в категория Системно програмиране е Quark. Quark е компилиран език за програмиране. Написан е на C, flex, bison, X86 assembly и LLVM assembly. Главната му цел е да служи като "ядро" на бъдещи езици за програмиране, които по-лесно да надграждат върху него. Поради това компилаторът му е изцяло модулен, което позволява бързи и ефективни промени и добавки към езика. Наградата бе връчена от проф. д-р на науките инж. Иван Кралов.

Вторите места

На второ място в категория компютърни мрежи се класира Progressive (not depressivе) delivery. Вместо да бъдат внедрявани нови функции или нови услуги за всички потребители, компаниите, използващи технологии за прогресивна доставка, ги пускат постепенно, на подгрупи от своята потребителска база. По този начин, тествайки хипотезите си само с част от реалните клиенти, могат да бъдат предотвратени провали и решенията за продуктите да бъдат подобрени. Наградата бе връчена от доц. д-р инж. Стела Стефанова

На второ място в категория роботика и вградени микрокомпютърни системи се класира MECHKA v3 - четирикрак робот. Наградата бе връчена от д-р Веселка Христова, временно изпълняваща длъжността директор на ТУЕС към ТУ-София.

Второ място в категория Системно програмиране взе MC-Jscript! Технология за зареждане на модове (приставки), написани на JavaScript, в Minecraft. Наградата бе връчена от д-р Веселка Христова, временно изпълняващ длъжността директор на ТУЕС към ТУ-София.

Почетните три места от категориите - “Компютърни мрежи”, “Роботика и вградени микрокомпютърни системи” и “Системно програмиране” бяха заети от:

На трето място в категория компютърни мрежи се класира WiCry. Проектът има за цел активно да тества реакциите, действията и експертизата на екипите отговарящи за защита на инфраструктурата, контролите и процедурите за информационна сигурност в реалистична киберзаплаха, която включва най-разпространения протокол за безжична мрежова свързаност - Wi-Fi. Наградата връчи, доц. д-р инж. Стела Стефанова.

 

На трето място в категория роботика и вградени микрокомпютърни системи се класира Бобка – БОБКА (Био Оптимизатор за Безопасна Костенуркова Атмосфера) представлява успешна разработка на вградена система, предназначена за наблюдение и управление на терариум за земноводни костенурки. Наградата връчи научния ръководител на ТУЕС към ТУ- София  проф. д-р инж. Петър Якимов.

На трето място в категория софтуер се класира TimeFlies. TimeFlies е перфектното място за запазване и изграждане на истории. Тук можете да запишете и съхраните всичките си любими спомени, както и да колаборират с приятели и да създавате безброй линии на времето, които да ви напомнят за всички моменти заедно. Наградата връчи - Никола Сачков, координатор на организационния екип на Hack TUES X & TUES FEST 2024.

За четвърта поредна година, многоуважавано медия жури имаше нелеката задача, да намери най-социално значимия проект сред всички 147. 
Медийното ни жури в лицето на:

  • Полина Пенчева , BTV бизнес новините
  • Иван Нончев, Darik Бизнес Ревю
  • Савина Груева, Економи БГ
  • Весела Учкунова- Даскалова, Инженер BG
  • Любен Георгиев, ТЛЛ
  • Владимир Тодоров, Обекти.
Снимка: TUES Hack Fest 2024

Медийното жури отличи като най-социално значим проект, проектът Diagnosify. Той представлява иновативна медицинска система, разработена с цел да улесни лекарите в процеса на диагностициране чрез предоставяне на второ мнение.

Специални грамоти на bTV Бизнес Новините ще получи проектът TtTranquil, който цели да да намали шума, генериран от товарните кораби в океана, с цел подобряване на хабитата на морските обитатели. 

Тазгодишното издание на TUES FEST 2024  нямаше да бъде толкова мащабен и впечатляващ, ако липсваха и епичните TUES Battle Bots битки!

 

8 бойни робота се впуснаха в битката, до която оцеля един единствен робот, разработен от изключителен дамски екип! Barbie Bot грабна сърцата ни и оцеля! Това бе бойният робот победител в епичните TUES Battle Bots битки!
Бойният отбор DIscord беше оценен от журито за най-мощният робот правен досега.
С огромна благодарност към преподавателите по ВМКС на ТУЕС, завършили ТУЕСари и на менторите от ИТ бизнеса, които в рамките на 7 месеца подкрепяха този процес, разбира се това бе възможно с подкрепата на АЗТУЕС.

ИТ компаниите, които подкрепиха седмото юбилейно издание на TUES FEST 2024 , избраха да наградят следните проекти:

“FocusFlow” е проект на ученици от 12-ти клас, който представлява система за следене вниманието на учениците в час.Той бе награден от A1.

“BarbieBot” е боен робот, разработен само от момичета от 11-ти клас, който е част от TUES Battle Bots 2024! Той бе награден от Bosch Engineering Center Sofia.

“Аеронавтично радио” e ръчно изработено радио, от ученици в 11-ти клас, с антена настроени за слушане на самолети. То бе наградено от Bosch ECS

“Hexatron” е хексапод - робот с шест крака, проектиран за осигуряване на гъвкавост, маневреност и стабилност в различни терени и условия. Той е разработен ученици в 12-ти клас и бе награден от Codbex.

Победителят в категория “Компютърни мрежи”, “Ransim2.0”, симулира действията на зловреден софтуер от тип Ransomware с цел потребителите да тестват ефективността на техните защитни мерки срещу такава атака.        Разработен от Ангел Николов от 12-ти клас, той бе награден от DXC.

“LensLend” е уеб приложение, разработено от ученик в 12-ти клас, което свързва хора, търсещи или предлагащи снимачно и аудио оборудване, както и места за снимане, с цел улесняване на процеса на създаване на дигитално съдържание за интернет. То бе нагредено от DXC и Nemetscheck.

Второто място  в категория “Компютърни мрежи” взе проектът “Progressive (not depressive) delivery”, разработен от Емилия Чукалева от 12-ти клас. Той представлява система за внедряване на нови функции и услуги за всички служители или потребители, като позволява да бъдат пускани постепенно - на подгрупи от служители/потребители. Бе награден от DXC и ITGix.

“За думите” е приложение, чиято цел е да обогати речника на младото поколение. Той е Разработен от ученичка в 11-ти клас и бе награден от DXC.

“BulTrain” е мобилно приложение, създадено с цел предоставяне на изчерпателна информация за движението на влаковете в България в реално време.          То е разработено от ученик в 12-ти клас и бе наградено от DXC и StamSoft.

“БОБКА” (Био Оптимизатор за Безопасна Костенуркова Атмосфера) представлява успешна разработка на вградена система, предназначена за наблюдение и управление на терариум за земноводни костенурки. Тя е направена от ученик в 12-ти клас и бе наградена от M2M Services.

“Internet car” представлява кола управлявана през интернет на базата на UDP и VPN. Тя е разработена от ученик в 11-ти клас и бе наградена от M2M Services.

“Diagnosify” представлява иновативна медицинска система, разработена с цел да улесни лекарите в процеса на диагностициране чрез предоставяне на второ мнение. Тази разработка на десетокласници бе избрана за социално значим проект и наградена от цели 5 компании, подкрепящи TUES Fest 2024 - SAP, Trading 212, Haemimont, Nettera, Tumba Solutions.

“Snack Buddy” е автоматична хранилка за домашни любимци, която се управлява през мобилно приложение. Разработена е от ученичка в 12-ти клас и бе наградена от Telelink Business Services.

“Шамандура със стойност” представлява иновативна система от умни шамандури, разположени в стратегически области на морето.           Проектът е разработен от единадесетокласници и бе награден от Telelink Business Services.

“StereoMath” е мобилно приложение, разработено от десетокласници, което визуализира задачи по стереометрия и показава стъпка по стъпка как да се реши задачата. Trading 212, Chaos и IBM избраха да наградят този проект.

Победителят в категория “Системно програмиране” Quark е компилиран език за програмиране, разработен от Дарий Топузов от 10-ти клас. Освен за първото място, той получи и награди от Trading 212 и Ocado Technology.

Tupal car е количка, на която можете да задавате въпроси и тя да отговаря на тях. Управлява се с жестове. Разработена е от десетокласници и бе наградена от Yettel.

“DishEat” е приложение за генериране на рецепти и хранителни режими. Yettel и Telebid Pro наградиха учениците от 11-ти клас, които разработиха проекта.

“Polluted” е 3D компютърна игра, направена с Game Engine-а Unity. Трудът на осмокласниците беше възнаграден от Chaos и StamSoft.

“PowerPath” е електромобилно приложение за Android автоматично оптимизира маршрута, включващ зареждащи станции, и предоставя функции за запазване на местоположения и намиране на близки станции. Проектът е разработен от 12-ти клас и получи една от наградите на        Nettera.

“TtTranquil” е проект, който цели да намали шума, генериран от товарните кораби в океана, с цел подобряване на хабитата на морските обитатели. Този проект бе разработен в рамките на 4 дни от петима дванадесетокласници, те получиха наградата на Nettera.

“МРПБ” представлява машина за рециклиране на пластмасови бутилки.  Това е поредната дипломна работа, която бе  оценена от StorPool.

“Chalcedony” е интерпретатор на статично типизиран скриптов език, разработен като дипломна работа на ученик в 12-ти клас. Проекта спечели една от наградите на Strypes Group.

"The curious painter” е видео игра, стздадена от дипломант в 12-ти клас, в която се разхождаш из света, оцветявайки всичко и опитвайки се да победиш всички врагове. Той бе отличен от Strypes Group.

“MC-Jscript” е технология за зареждане на модове (приставки), написани на JavaScript, в Minecraft и е разработена от ученик в 11-ти клас. Той спечели не само призовото второ място в категория “Софтуер”, но и беше награден от TelebidPro.

“Imagen” е разработена платформа от ученици едва 9-ти клас, която е подобна на известни платформи като DALL-E на OpenAI и Midjourney, Imagen дава на потребителите възможност да генерират завладяващи снимки от прост текст. Малките деветокласници бяха отличени с две награди от TelebidPro и Tumba Solutions

“Diahelper” е мобилно приложение за самоконтрол на диабетици, изработено от дипломант в 12-ти клас. Той успя да вземе първата награда на Nemetscheck Bulgaria.

“PURPLE” представлява система за повишаване на производството на енергия от фотоволтаични панели, изработена от ученик 12-ти клас. Те взeха една от наградите на Nemetscheck Bulgaria.

“Станция за тестване на ракетен двигател” е проект разработен от две момчета в 11-ти клас, като целта е да направим станция за измерване на мощността на ракетни(и др.) двигател. Станцията бе отличена от Nemetscheck Bulgaria.

“Teamplayer” e платформа, разработена от ученици от 8 клас, за по-добро и по-надеждно намиране на съотборници за различни видеоигри. Те бяха наградени от Ocado technology.

Разликата между големите успехи и посредствените постижения е в приятелството, доверието, чувството да си част от нещо велико. Това са част от ценностите на ТУЕСарското братство. Вярваме, че заедно успяхме да разширим хоризонтите си и да отпразнуваме празника на иновативността и креативността.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст